Želva – živý dárek pro alergiky

Chce vaše dítě pod stromeček zvířátko? A vy se bojíte alergií? Pořiďte mu želvu! Na Frekvenci 1 pro vás máme pár praktických rad. Na výběr máte dvě základní varianty. Suchozemskou nebo vodní želvu. Více se dozvíte uvnitř článku.

Vodní želva

„U vodní želvy se připravte na to, že vám vyroste a to docela dost. Za malé želvičky může vyrůst až čtvrtmetrové zvířátko, tak ať nejste překvapeni.“ Je potřeba připravit skleněné nebo plastové želvárium alespoň ve velikosti 70x40x30 cm. Se zářivkou, topítkem , filtrem a hlavně ostrůvky, na které si želvička občas vyleze. Vodní želvy se dožívají v průměru 15 let. Jejich pořizovací cena začíná na 250 korunách. Podstatně dražší jsou želvy suchozemské.

Suchozemská želva

Suchozemské želvy se v zajetí dožívají v průměru 30 let, ale není vyjímkou ani padesáti nebo šedesátiletá želva. Dospělá suchozemská želva může měřit až 30 centimetrů, terárko by mělo mít tak metr na 60 centimetrů, poikud máte páreček, tak metr a půl na 70 jako minimum. Jako podklad poslouží kukuřičná drť, směs písku s rašelinou anebo kokosová vlákna. Záleží na typu želvy.

Do terárka patří i vyvařená sépiovou kost, aby si zvíře mohlo podle potřeby doplňovat vápník. K tomu kameny, kořeny, kůru, aby si želva mohla šplhat. A v létě venkovní výběh. UV zářivka je sice hezká věc, ale přírodní sluníčko je přírodní sluníčko.

A poslední otázka zimovat a nebo ne? Platí základní pravidlo. Raději nezimovat než zimovat špatně.