Způsob, jak zpomalit stárnutí? Existuje. Má ale katastrofické následky

13. října 2017·Životní styl·Redakce

shutterstock

V 50. letech 19. století měla polovina obyvatel Spojených států při narození šanci dožít se jen 40 let. Nyní mohou Američané očekávat, že budou žít nejméně do 78 let. Nedávný lékařský výzkum podráždil představivost lidí sliby, že by bylo možné prodloužit lidský život ještě více. Ale jaké následky by to mělo pro společnost? Jak napsal zpravodajský server BBC News, filmy, jako je Loganův útěk či Soylent Green, líčí pochmurnou vizi přelidněné budoucnosti, kde byla přijata drastická opatření na kontrolu přelidněného světa a jeho omezených zdrojů.

Potřeba přísné kontroly populace není čistou fantazií – až donedávna prosazovala Čína politiku jednoho dítěte, kterou zavedla v 70. letech, aby dostala pod kontrolu prudce stoupající počet obyvatel.

Člověk by si mohl myslet, že déle žijící společnost povede ke zvýšení populace, ale realita je dost odlišná. Nárůst populace víc ovlivňuje porodnost než úmrtnost. “Z krátkodobého hlediska pokles úmrtnosti vede k růstu populace,” uvedla Jane Falkinghamová, profesorka a ředitelka Střediska pro populační změny Southamptonské univerzity. “Z dlouhodobého hlediska je určujícím faktorem plodnost, a ne úmrtnost,” dodala. 

Nedávné klinické testy na myších zjistily, že diabetické myši dostávající lék metformin, který je na trhu od roku 1957, žily déle, než nediabetičtí jedinci, kteří tento lék nebrali. Tento výzkum naznačil,  že by metformin mohl chránit i proti samotnému stárnutí, a ne jen proti cukrovce druhého typu.
Ovšem existují i potenciální druhy farmaceutické léčby, které by mohly zvrátit následky samotného stárnutí. Ukázalo se, že téměř upírská praktika, kdy staří lidé dostávají krevní transfuze od mladých dárců, má jisté léčebné účinky.

Ovšem vyvíjejí se druhy léčby, které nejsou tak kontroverzní, a údajně se během laboratorních testů ukázaly stejně účinné. Myším byly odstraněny senescentní buňky – tedy ty, které už se nedokážou dělit a tvořit buňky nové – s pomocí injekce látky nazvané Foxo4-DRI. Tato látka v zásadě narušuje přirozený proces, který buňce říká, že se má přestat dělit. Pokusným myším je nyní 30 měsíců, což odpovídá 100 lidských let. Zůstávají stále aktivní, což dokazuje, že se nejedná jen o dočasný efekt.

Jedním z možných problémů je, že lidé žijící déle přispějí k negativním následkům přelidnění. Existuje také etický problém. Pokud nebude léčba zpomalující stárnutí dostupná pro všechny, hrozí vznik společnosti rozdělné na dvě vrstvy – na ty, co si ji budou moci dovolit, a na ty, co nikoli.

Zdroj: ČTK

Životní styl - další články