Děsivé video ze všetických jatek: Jde o chyby jednotlivců, tvrdí jednatel společnosti

Video, na kterém je vidět kopání do zvířat a používání elektrických pohaněčů na hlavy zvířat, je skutečně ze Všetic, sdělil v úterý ČTK Josef Komárek, jednatel firmy Jokoma, která provozuje tamní jatka. Podle něj však šlo o pochybení jednotlivce, nikoliv běžnou praxi. Firma se podle něj snaží školit zaměstnance, aby se podobné věci nestávaly. Veterináři v pondělí oznámili, že podají na jatka trestní oznámení kvůli podezření z týrání zvířat. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) uvedl, že se po tomto případu chystá kontrola všech jatek ve státě.

“Ačkoli se snažíme dodržovat veškerou legislativu, pravidelně provádíme školení zaměstnanců, ani tak jsme se nedokázali vyhnout individuálním pochybením a rozhodně se nejedná o běžnou praxi,” uvedl o zacházení se zvířaty Komárek.

Po zhlédnutí videa, které koluje po internetu, byli podle něj okamžitě za přítomnosti veterinárního dozoru zaměstnanci mimořádně proškoleni. “Pokud budou prokázány konkrétním osobám závažná pochybení, bude z toho vyvozena adekvátní pracovněprávní zodpovědnost. Rozhodně se s hrubým zacházením se zvířaty neztotožňujeme,” dodal.

Společnost podle něho nemá kompletní video záznam, ze kterého by se dalo zjistit konkrétní pochybení a vyvodit z něj patřičné důsledky.

Chci znát pravdu (Jatka Všetice)

Chci znát pravdu (Jatka Všetice)Zvířata, která jsou převážena transporty na jatka, vyháněna z transportních vozů a následně usmrcována, prožívají ty nejhorší chvíle života. Limity a míru utrpení reguluje zákon proti týrání zvířat. Jsou to naprosto minimální požadavky, které mají zaměstnanci jatek dodržovat a i tak jsou opakovaně porušovány. Následující video vám poskytne důkazy a odhalí běžné chování na jatkách, když se nikdo nedívá. Nebo když si to alespoň myslí. – používání elektrického poháněče v situacích a na části těla, které nejsou zákonem povoleny- zaměstnanci dále do zvířat kopou, chovají se surově a ponižují je- převáží zraněná zvířata a na ty používají elektrické pohaněče- vlečou zraněná zvířata na laně za hlavu při plném vědomí z transportního vozu do budovy jatekProsím, zamyslete se nad tím, zda chcete tento byznys podporovat. Sdílejte tohle video a prosím podepisujte petici za zavedení kamerových systémů na všech jatkách v ČR. Tím, že budou kamery na jatkách, utrpení zvířat neskončí. To je na každém z vás, ale poodhalí se velký kus skrývané a bolavé pravdy. Děkujeme ?✌️https://e-petice.cz/petitions/petice-za-zavedeni-kamerovych-systemu-na-vsech-jatkach-v-cr.html

Zveřejnil(a) Zvířata nejíme dne Čtvrtek 10. října 2019

“Jednání zachycené na videu je na jakýchkoliv jatkách v ČR naprosto nepřijatelné. Kromě prošetření stávajícího případu jsem proto okamžitě nařídil SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR,” uvedl Toman. Veterináři z ústředí také nyní prověřují, jak fungoval ve Všeticích veterinární dozor.

“Státní veterinární správa ihned po zhlédnutí předmětného videa začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští,” uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda se v případě zjištění pochybení vyvodí důsledky vůči inspektorům, kteří měli jatka kontrolovat. Prověřit by se měli také chovatelé a přepravci zvířat na místo porážky.

Podle Lukáše Vincoura, který video zveřejnil, jde o záběry z letošního léta. “Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmějí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu,” popsal dnes Vincour ČTK.

Zvířata by se podle něj také neměla převážet zraněná. “Pokud je zraněné, tak se musí usmrtit ve voze. Oni je tahali vleže,” dodal. Na videu je rovněž slyšet, jak se zaměstnanci jatek zvířatům vysmívají. Vincourova skupina se snaží prosadit, aby byly na českých jatkách povinné kamery, které by podobné excesy zachytily.