Petici za nové referendum podepsaly v Británii už přes 3 miliony lidí! Ale asi zbytečně

Již více než tři miliony Britů podepsaly internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch.

“Vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum,” uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před čtvrtečním referendem. V něm se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů. Rozdíl mezi příznivci a odpůrci brexitu v referendu činil 1,269.501 hlasů.

Premiér David Cameron, který v pátek v reakci na výsledek referenda oznámil, že rezignuje na svou funkci, již dříve řekl, že žádné druhé referendum se konat nebude. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100.000 podpisů, se nicméně podle britských zákonů musí zabývat petiční výbor parlamentu. Ten zváží, zda o ní má Dolní sněmovna debatovat. 

Řada analytiků v britských médiích prohlásila, že konání druhého referenda nepřichází v úvahu. Uspořádání nového referenda je “vysoce nepravděpodobné”, řekl listu The Daily Telegraph přední expert Vernon Bogdanor. “Nemá smysl, aby lidé teď tu petici podepisovali, měli to udělat předtím,” konstatoval další politolog John Curtice.

BREXIT: Češi Britům fandí i je nechápou. Poslechněte si reakce posluchačů Frekvence 1

VIDEO: Prezident Miloš Zeman je z odchodu Británie z UNIE zklamán!

Británie odejde z EU, Cameron se vzdá premiérského křesla

Nálady místních chápu, ale snad Británie v EU zůstane, přeje si Čech žijící u Londýna