Praha je třetí největší slovenské město, řekl Kiska. Žije v ní přes 100 tisíc Slováků

Praha je neoficiálně třetím největším slovenským městem, díky počtu Slováků žijících ve městě. Při návštěvě Prahy to v pondělí řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Zavzpomínal při tom, jak v mládí do Prahy jezdíval za přáteli, kulturou i pivem. Od pražského primátora Zdeňka Hřiba dostal klíč od bran Prahy. S radními pak diskutoval o vztahu mezi oběma národy i Prahou a Bratislavou a probrali i téma bydlení. Kiska rovněž položil věnce k pamětní desce Alexandera Dubčeka na budově bývalého Federálního shromáždění.

“S Prahou je spojený život nás, Slováků. Praha byla pro mě osobně větší část života mým hlavním městem,” řekl Kiska. “Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100.000 Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné,” dodal. Podle primátora Hřiba žije v Praze největší slovenská komunita na světě.

S pražskými radními Kiska asi 20 minut jednal. “Zjistili jsme, že skutečně stále naše národy mají mnoho společného. Dotkli jsme se tématu týkajícího se například bydlení, které trápí všechny metropole, nebo dopravy. To jsou všechno věci, které jsou spojené s dnešní dobou,” řekl Hřib.

Podle Kisky se i Bratislava potýká s problémy v bydlení podobnými těm pražským. I tam někteří investoři podle prezidenta skupují byty, které pak pronajímají přes platformu Airbnb, a mladí lidé tak mají problém sehnat podnájem. Radní s Kiskou mluvili i o tom, jak se v Praze žije menšinám.

“Já věřím, že spolupráce, která byla navázána mezi Prahou a Bratislavou, bude dále pokračovat,” uvedl primátor. Praha pomáhala slovenskému hlavnímu městu například se zakládáním metropolitního institutu, obdoby pražského Institutu plánování a rozvoje.

Po jednání se Kiska nejdříve podepsal do starobylé knihy hlavního města Prahy a pak převzal symbolický klíč od města.

Milionář a filantrop Kiska byl zvolen prezidentem Slovenska v roce 2014 a v letošních prezidentských volbách již o další zvolení neusiloval. Vystřídá ho tak právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová, která v březnu zvítězila nad místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem ve druhém kole voleb se ziskem 58,4 procenta hlasů. Kiska přijede do České republiky a do Prahy před koncem ve funkci hlavy státu ještě jednou, a to 30. května. Bude to jeho poslední návštěva v roli slovenského prezidenta.

Zdroj: ČTK

Galerie