Ve Švédsku roste počet infekcí, Stockholm možná zpřísní opatření

Ve Švédsku, které v posledních týdnech hlásilo nízký počet nových nákaz koronavirem, se začíná situace opět zhoršovat. V metropoli Stockholmu by proto mohla být zavedena přísnější opatření, uvedl podle švédského rozhlasu epidemiolog a jeden z architektů dosavadní benevolentní strategie země v boji proti nemoci covid-19 Anders Tegnell.

Švédsko na rozdíl od většiny evropských zemích na jaře nepřistoupilo k přísné karanténě a spolehlo se na osobní zodpovědnost každého občana. Obchody, bary, restaurace či posilovny zůstaly ve Švédsku po celou dobu epidemie otevřené, stejně jako školy pro žáky do 16 let. Jediné výrazné opatření, které úřady přijaly, byl zákaz shromáždění více než 50 lidí.

Postup úřadů vyvolal kritiky doma i v zahraničí, mnozí Švédové ho ale podporovali a dočkal se pochvaly i od některých představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří ho označili za udržitelný model.

Počty pacientů raketově rostou

V létě se šíření infekce ve Švédsku výrazně zpomalilo a na začátku září přibývalo v této zemi, která má podobný počet obyvatel jako Česká republika, pouze kolem stovky případů denně. Za poslední týden ale Švédsko zaznamenalo téměř 2200 nových infekcí. “Nárůst případů nelze vysvětlit pouze zvýšeným testováním,” uvedl švédský úřad pro veřejné zdraví.

Hlavní švédský epidemiolog Tegnell řekl, že rostoucí počet infekcí zatím zdravotnictví zvládá a že počet nových pacientů na jednotkách intenzivní péče je velmi nízký, stejně jako počet úmrtí. Nevyloučil ale zavedení přísnějších opatření v hlavním městě, možná i v celé zemi.

Ve Stockholmu se infekce šíří především mezi lidmi v produktivním věku. “Diskutujeme se Stockholmem, jestli je potřeba zavést opatření ke zpomalení šíření infekce,” prohlásil Tegnell s tím, že případná omezení by mohla být oznámena v průběhu několika dní.

Další oblastí, kde počet nových nákaz znepokojivě roste, je kraj Dalarna ve střední části země. Infekce se rozšířila v hokejových týmech na elitní i amatérské úrovni. Přijetí omezujících opatření není ale v této oblasti podle Tegnella zatím zvažováno.

Desetimilionová země zaznamenala podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) od začátku pandemie 89.756 koronavirových případů a 5876 úmrtí. Na počet obyvatel je to sice mnohem vyšší počet obětí, než mají sousední země, ale nižší než v Itálii, Španělsku nebo Británii.

Galerie

Foto: Shutterstock