Zeman a Drahoš jsou favorité voleb, ukázal průzkum. Pětina lidí si z kandidátů ještě nevybrala

6. listopadu 2017·Zprávy·Redakce

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Koláž Frekvence 1 (ČTK)

Z lidí, kteří se chtějí v lednu příštího roku zúčastnit prezidentských voleb, by 34 procent z nich dalo hlas současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Na druhém místě je s 22 procenty bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Textaře Michala Horáčka by nyní volilo 13 procent občanů, další kandidáti zatím oslovili jen zlomek veřejnosti. Velká část potenciálních voličů - zhruba pětina - ale ještě neví, koho by do nejvyšší ústavní funkce vybralo. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Oproti září se Zemanova podpora zvýšila o tři procentní body, Drahoš si polepšil o čtyři procentní body a Horáček o jeden procentní bod pohoršil. V průzkumu se ještě objevil s dvěma procenty hlasu senátor ODS Jaroslav Kubera, který ale nekonec kandidovat nebude. Stejnou podporu vykázal v říjnu bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Procento voličů chce dát hlas lékaři a aktivistovi Marku Hilšerovi, s jednoprocentní podporou by mohl počítat i šéf SPD Tomio Okamura, který ale zatím úmysl ucházet se o prezidentský úřad neoznámil. U nikoho dalšího už podpora nepřesáhla jedno procento.

Hlavu státu chce nyní volit 66 procent respondentů, čtvrtina lidí nechce hlasovat a devět procent ještě není rozhodnuto. Při první přímé volbě prezidenta v roce 2013 byla účast v prvním kole 61,3 procenta a ve druhém 59,1 procenta oprávněných voličů.

Účastníci průzkumu také hodnotili, nakolik jsou pro ně uchazeči o úřad hlavy státu přijatelní. Kandidáty bodovali na škále od nuly pro zcela nepřijatelného adepta až po deset bodů pro nejpřijatelnějšího. Nejlepší průměr hodnocení měl stejně jako v září Drahoš, a to s 6,07 bodu, Zeman byl druhý s 4,89 bodu. Drahoše ale zhruba třetina dotázaných nehodnotila vůbec, protože jej buď nezná, nebo nevěděla, jak jej hodnotit. U Zemana by podíl lidí, kteří ho podle svého vyjádření neznají, zanedbatelný.

Průzkum uskutečnilo CVVM v období od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel Česka starších 15 let, z toho 905 s právem volit.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články