Makedonský parlament schválil změnu názvu státu

22. října 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Budova makedonské vlády. Zdroj: Shutterstock

Makedonský parlament v pondělí schválil ústavní změny zakotvující nový název státu. Na základě dohody s Řeckem by se bývalá jugoslávská republika měla jmenovat Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Ve stodvacetičleném parlamentu se pro nový název vyslovilo 80 poslanců. Několik dalších hlasování poslance ale ještě čeká.

Přejmenování balkánského státu má ukončit spory z Řeckem, jehož součástí je i severní provincie Makedonie. Atény kvůli tomu blokovaly vstup Makedonie do NATO i Evropské unie. V referendu, které se v zemi konalo na konci září, se pro změnu názvu vyslovila drtivá většina hlasujících, výsledek byl ale kvůli nízké volební účasti označen za neplatný. Vláda změnu schválila 8. října.

Makedonská opozice tvrdí, že dohoda mezi Aténami a Skopje je protiústavní. V předvečer hlasování hlavní opoziční strana VMRO-DPMNE označila dohodu o přejmenování státu za “mrtvou” a parlamentní debatu za zbytečnou.

K prosazení zákona o změně názvu potřebovala vláda premiéra Zorana Zaeva dvoutřetinovou parlamentní většinu, tedy právě nejméně 80 hlasů. Po dlouhých debatách se vládním poslancům podařilo získat potřebných osm opozičních kolegů na svou stranu. Kdyby se jim to nepovedlo, hodlal předseda vlády vypsat předčasné parlamentní volby.

Formální proces změny makedonské ústavy musí nyní podle zákona začít během dvou příštích týdnů. Může ale trvat až tři měsíce, během nichž musí parlament absolvovat ještě několik dílčích hlasování.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články

Doporučujeme