Proč některé kočky močí na gauč nebo postel? Tohle jsou nejčastější důvody

25. března 2019·Články·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

Některé kočky dávají páníčkům svými hygienickými návyky pořádně zabrat. Močení nebo kálení mimo bedýnku není úplně výjimečné, zřídka kdy však poukazuje jen na nevychovanost zvířete. Ba naopak, kočka moc dobře ví, co dělá, a tímto způsobem se s vámi mnohdy snaží komunikovat. Co se pokouší říct?

Močení po domácnosti dokáže některé majitele koček skutečně dohnat až k nepříčetnosti. Profesionálka a odbornice na kočičí chování Marilyn Krieger proto sepsala nejčastější důvody, proč si kočky ulevují mimo svoji bedýnku. Původní článek vyšel na specializovaném anglickém serveru Catster. Čemu se podle ní vyplatí věnovat pozornost?

Zdravotní problém

Ze všeho nejdříve je nutné zjistit, jestli se vám tím kočka nesnaží ukázat nějaký zdravotní problém. Po zjištění podobné “nehody” proto není nejlepší nápad zvíře ihned potrestat. Nejčastějším důvodem, proč kočky močí mimo svou toaletu, bývají záněty močového měchýře, cukrovka, artritida či jiné zdravotní potíže, které kočku sužují.

Jakmile kočka změní své chování, ze všeho nejdříve ji nechte prohlédnout veterinářem. To platí, až už se změna týká čehokoli. Pokud zvíře močí mimo svou toaletu, platí to zrovna tak.

Při močení na vyvýšených místech se cítí bezpečně

Pohovky, lenošky, křesla, židle, postele. Co mají společného? Nacházejí se výše od země, než kočičí bedýnka. Nabízejí koťatům ideální rozhled po okolí a možnost zareagovat na hrozbu nebo stresor. Kočky mají vyvýšená místa obecně v oblibě, protože na nich možné predátory snadno vidí a mohou včas utéct do bezpečí. Jedná se o instinkt, který zvířata řídí. Pokud váš mazlíček vyhledává jiná místa, než svou toaletu, možná se v ní necítí dostatečně bezpečně.

Problémy s bedýnkou

Možná se kočka toaletě vyhýbá, protože s ní má nějaký problém a necítí se při jejím používání dobře. Záleží na umístění i na typu bedýnky. Kočka by měla mít rozhled, aby ji ostatní zvířata nemohla zahnat do rohu a nahnat do pasti.

Zlaté pravidlo kočičích bedýnek je takové, že je potřeba vždy o jednu více, než je v domácnosti koček. Pokud máte třeba tři, měli byste mít doma rozmístěny čtyři bedýnky. Kočka má ráda výběr. Pokud se jí jedna toaleta nezdá, může jít na jinou.

Vyvarujte se tak uzavřených prostor jako jsou skříně, skladiště či malé místnosti. Toaleta by rovněž neměla být ničím zakrytá. nezapomeňte se ujistit, že pro rozměry vašeho zvířete není příliš malá a že je dostatečně často čištěna.

Problémy ve vztazích

Kočičí souboje často vznikají kvůli boji o status na hierarchickém žebříčku, teritorium a zdroje. Může k nim dojít, když do domácnosti přijde nové zvíře, nebo když se poměry v hierarchii změní. Nemusí přitom jít jen o souboj přímo mezi kočkami, kočku může vystresovat i pes či jiné zvíře.

V takovém případě pomůže zvířata oddělit a postupně je seznamovat. Můžete také zapojit více vertikálních prolézaček a kusů kočičího nábytku, které kočce dodají možnost své teritorium rozšířit do výšky a on ruchů se v klidu skrýt. Zaměřte se i na dostatek zařízení, které mohou kočky škrábat. Škrábáním si rovněž značí své teritorium.

Separační úzkost

Ačkoli se kočky mohou jevit jako samotářská stvoření, opak je pravdou. Zvlášť koťátka jsou velmi fixovaná na své blízké a tvoří si silné vazby. Pokud proto zmizíte z domova na neobvykle dlouhý čas, může být kočka značně ve stresu.

V takovém případě se zkuste dohodnout s někým ze svého okolí nebo hlídací agentury, aby k vám v mezičase zašel a kočka se necítila opuštěná. Takový člověk by měl kočkám dopřát aktivity, které mají rády, jako je hraní, česání nebo mazlení. Kočku uklidní také ručníky či kusy oblečení, které na sobě mají váš pach.

Proč netrestat

Pokud kočka močí mimo svoji toaletu, jde obvykle o následek nějakého problému. Trestání kočky problém nejen nevyřeší, ale může ho ještě zhoršit. Proto je potřeba přijít na to, co je špatně, a odstranit příčinu.

Články - další články