Uprchlý muž se dohodl, že se vzdá za lajky, slib nesplnil

Policie v americkém státě Connecticut se dohodla s jistým Josem Simmsem, po kterém zatím neúspěšně pátrá, že se dobrovolně vzdá úřadům, pokud jeho zatykač ocení na facebooku alespoň 15 000 lidí. Tlačítkem To se mi líbí tak už učinil téměř dvojnásobek lidí, Simms ale ujednání nedodržel a nadále se skrývá. Policie mezitím čelí kritice kvůli etickým otázkám licitování s hledaným člověkem.

Devětadvacetiletý Simms, na kterého bylo vydáno sedm zatykačů, je hledán jako uprchlý, protože se nedostavil k soudu. Před ním se měl zodpovídat z řady obvinění, mimo jiné z narušování veřejného pořádku či z toho, že vystavil děti nebezpečí.

Policie v Torringtonu tento týden na svém facebooku napsala, že ji Simms přes internet kontaktoval a slíbil se vzdát, pokud plakát s jeho fotografií, s pomocí kterého ho úřady hledají, získá na facebooku 20 000 takzvaných lajků. Policii se to zdálo mnoho a žádala o polovinu méně, nakonec se dohodli na 15 000 lajcích.

K dnešnímu dni příspěvek torringtonské policie označilo palcem nahoru přes přes 25 500 lidí. Simms se ale dosud nevzdal. “Dostáváme spoustu dotazů, zda se už pan Simms přihlásil. Dosud to neudělal. Příspěvek doplníme, až se vzdá,” napsala v aktualizovaném facebookovém oznámení policie.

Řada lidí včetně odborníků na policejní etiku postup policie kritizovala, neboť vybočuje ze zavedených standardů. Výtky poukazují na to, že Simms zneužívá sociální sítě k manipulaci policie i médií a že policii nepřísluší o zatykačích vyjednávat. Mnozí pak varují, že lidé mohou na porušování zákonů nyní nahlížet jako na hru, když Simmsův případ nyní vyzněl jako legrace.

Zatímco policie na Simmse stále čeká, hledaný přestal na facebooku odpovídat na dotazy. Ještě ve středu psal o tom, že drží slovo a že se s policií dohodl kvůli tomu, že stejně nemá klid, když se musí každou chvíli ohlížet přes rameno.

Zdroj: ČTK