Za TOP 09 bude kandidovat i režisérka Olga Sommerová ze strany LES

13. července 2017·Články·Redakce

TOP 09 zařadí na své kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny i sedm zástupců Liberálně ekologické strany (LES). Dnes to na tiskové konferenci oznámili předsedové obou stran Miroslav Kalousek (TOP 09) a Martin Bursík (LES), podle kterých obě uskupení spojuje názor na ekologii, zahraniční orientaci republiky a ochranu lidských práv. Nejviditelnější kandidátkou LES bude režisérka Olga Sommerová, která bude na šestém místě pražské kandidátky TOP 09.

“TOP 09 je konzervativní strana a ochrana životního prostředí pro příští generace je bytostně konzervativní téma, kterému jsme se vždycky v našem programu věnovali. Velmi rádi využijeme spolupráci se stranou, která v této oblasti disponuje velikým odborným potenciálem a navíc s námi sdílí společné hodnoty v ochraně parlamentní liberální demokracie a v zahraničněpolitickém směřování České republiky,” řekl Kalousek.

Zapojení sedmi zástupců LES na kandidátky TOP 09 podle něj není pouze symbolické. “Dnes není čas na tříštění demokratických sil. Každý hlas, který je připraven bojovat proti oligarchizaci, je hlas, který není symbolický,” řekl Kalousek.

Také Bursík uvedl, že LES nechce tříštit demokratické síly ve společnosti, a proto se strana rozhodla podpořit TOP 09. Tu vidí jako programově nejbližší, ačkoli se jejich programy zcela nepřekrývají. “V tom nejpodstatnějším se shodneme,” řekl však. “Máme za to, že v těchhle volbách jde o hodně. Rozhoduje se o tom, jestli obhájíme polistopadový politický vývoj. Jestli Česká republika si udrží a ještě posílí orientaci směrem na západ, posílí svoji pozici v Evropské unii a v NATO,” uvedl Bursík.

Nejvýraznější zástupkyní LES na kandidátkách TOP 09 bude první místopředsedkyně ekologického uskupení Sommerová. “Já jsem se ve svém životě přes 30 let snažila svými filmy upozorňovat na problémy společnosti a také jsem se jimi snažila bojovat proti nespravedlnosti. A protože ta moje filmařská profese má jisté omezení, tak jsem se rozhodla, že vstoupím do politiky, abych byla jednou z těch sil, která bude bránit tomu, abychom ztratili svoje demokratické směřování,” řekla Sommerová.

LES zařadí na kandidátky TOP 09 mimo jiné i bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou, která bude na 12. místě v Ústeckém kraji. Naopak Bursík kandidovat nebude. Na dotaz novinářů uvedl, že se chce soustředit na expertní práci a bude se podílet na vytvoření společného memoranda TOP 09 a LES o ochraně životního prostředí.

TOP 09 už dříve oznámila, že se na jejích kandidátkách budou o vstup do Sněmovny ucházet i zástupci Konzervativní strany, Koruny České a Klubu angažovaných nestraníků.

Zdroj: ČTK

Články - další články