Začínat den kávou je nesmysl, říká neurolog. V kolik hodin je nejlepší ji pít?

Palivo pro ranní aktivitu? Káva. Už při prvním doušku může většina z nás pociťovat slastné pocity. V prvních minutách se ale s naším tělem nic neděje - a pozitivní pocit je pouze placebo efekt. Opravdové účinky se projevují za necelou hodinu - jsme více produktivní, vnímavější a nabuzenější, cítíme příliv energie. Mizí špatná nálada i pocity únavy. Ne náhodou je kofein na prvních příčkách žebříčku užívaných drog.

Devět z deseti lidí pravidelně konzumuje nápoj s kofeinem. Množství, které by podle lékařů mohlo být smrtelné, přesahuje 90 šálků kávy denně. Takové množství nikdo dobrovolně nevypije. Každodenní užívání více než 500 mg kofeinu může ale výrazně ovlivnit naše zdraví. Tělo se dostává do fáze neklidu, úzkostí, podrážděnosti. Dostáváme svalové křeče, trpíme nespavostí. Hrozí velké bolesti hlavy, nevolnost, průjem. Srdeční rytmus se nepřiměřeně zrychluje.

Jak poznáte citlivost na kofein?

Pokud vám už jen malé množství kávy nebo čaje vyvolá reakci typu: úzkost, neklid, náhlá změna nálady, tak se jeho užívání vyhněte. Do této skupiny patříte, pokud:

  1. Máte nižší tělesnou hmotnost a účinky kofeinu tedy cítíte dříve
  2. Pravidelně konzumujete kofein a tělo už na něj reaguje negativně
  3. Jste vystaveni pracovnímu nebo osobnímu stresu a napětí – v takových chvílích se kávě zcela vyhněte
  4. Užíváte léky

Začínáte den kávou?

Ranní káva není ten nejlepší nápad, pokud si ji tedy dáváte bezprostředně po probuzení. Náš organismus se řídí 24hodinovým cyklem, který je každému z nás daný geneticky. Ovlivňuje ho sluneční svit – jde o proces, který v každém jedinci postupně uvolňuje kortizol (stresový hormon), který stimuluje organismus. Na stejném principu funguje kofein. Produkce kortizolu vrcholí kolem osmé hodiny ranní a pijeme-li ve stejnou dobu i kávu, je to zbytečné doplňování “paliva”. Naše tělo se v tu dobu startuje přirozenou cestou a my si vůči kofeinu vytváříme naopak odolnost, v tu chvíli ho totiž tělo vůbec nepotřebuje.

Podle neurologa Stevena Millera je tak ranní rituál spojený s kávou kontraproduktivní. Ideálním obdobím pití kávy mezi půl desátou a půl dvanáctou, ideálně v půl jedenácté.

Káva a spánek. Jde to dohromady?

Vysoká spotřeba kofeinu zasahuje do našeho spánkového režimu. Spánek je pro naše tělo nejdůležitějším odpočinkem a jedinou celkovou regenerací. Je proto velmi důležité spát kvalitně a vyvarovat se počítání oveček. V případě narušení nočního režimu se můžeme potýkat s poruchami paměti, nezvládání emocí a výkyvu nálad. 8 hodin před usnutím bychom žádné kofeinové nápoje už pít neměli. Je ale otázka, kdo tohle doporučení dodržuje. Většina z nás ještě řeší pracovní záležitosti a k tomu káva nebo čaj prostě patří.

Je těžké si odvyknout?

Začínat bychom s tím měli pomalu, abychom tělu nepřivodili šok. Ale v lehkém, přiměřeném tempu to samozřejmě možné je. Musíme však počítat s abstinenčními příznaky, tedy s lehkou bolestí hlavy, nevolností nebo nervozitou. Tělo si vyžaduje svou denní dávku a chvíli mu potrvá, než se smíří s tím, že drogu zvanou kofein nedostane.