Zakázaná láska kandidáta na prezidenta. Macron si přes nesouhlas rodičů vzal svou o 24 let starší učitelku

Uchazeč o křeslo francouzského prezidenta Emmanuel Macron se vzepřel příkazu svých rodičů, aby ukončil školní romanci se svou učitelkou, která byla o 24 let starší než on. Oženil se s ní, a pokud bude příští měsíc zvolen, stane se z jeho někdejší učitelky francouzská první dáma, napsala agentura Reuters s odvoláním na novou knihu Emmanuel Macron: Dokonalý mladý muž.

Když byl Macron teenager, řekl jeho otec jeho učitelce, vdané matce tří dětí Brigitte Trogneuxové, aby se držela dál od jeho syna, dokud mu nebude 18 let, uvádí kniha. “Nemůžu vám nic slíbit,” odpověděla mu Trogneuxová se slzami v očích. Jejich vztah pokračoval a dvojice se vzala v roce 2007 poté, co se Trogneuxová rozvedla.

Macronův vztah s Trogneuxovou byl mohutně přetřásán v bulvárních médiích. A nová kniha jen doplňuje chybějící dílky obrazu během posledních týdnů předvolebního souboje o prezidentský úřad, v němž je Macron favoritem.

Nezdá se, že by kniha měla mít nějaký podstatnější, pokud vůbec nějaký dopad na volební šance 39letého Macrona. Je ale jisté, že podrobnosti o jeho romanci, která začala na jezuitském gymnáziu v době, kdy byl dospívajícím chlapcem a Trogneuxová učitelkou, nepochybně upoutá pozornost i představivost veřejnosti před volbami, které se budou konat 23. dubna a druhé kolo 7. května.

Jemu bylo asi 16 let, a ona už se blížila ke čtyřicítce, i když dvojčíslí jejího věku ještě začínalo trojkou. Láska mezi nimi vykvetla v době, kdy ho učila. Novinářka Anne Fuldaová, která pro účely knihy zpovídala Macrona, jeho manželku i oba jeho rodiče, napsala, jak byli rodiče šokováni, když zjistili, že jejich dospívající syn se nezamiloval do dcery Trogneuxové, ale do ní samotné.

“Nemohli jsme tomu uvěřit. Jisté je, že když se Emmanuel seznámil s Brigitte, nemohli jsme jednoduše říct: ‘To je skvělé!’,” cituje kniha Macronovu matku. Později se prý snažila Trogneuxovou přivést k rozumu. “Copak to nechápete?” řekla jí. “Vy máte vlastní život. Ale on s vámi nebude moct mít děti.”

Z knihy není jasné, kdy láska přerostla do milostného vztahu se vším všudy. “Emmanuelovi rodiče zdůraznili, že nepodali stížnost proti Brigitte Auziereové (jak se Trogneuxová jmenovala v době, kdy byla vdaná) za vztah s nezletilým,” napsala Fuldaová.

Trogneuxová, která se v případě Macronova volebního vítězství stane francouzskou první dámou, zůstává diskrétní, pokud jde o naplnění jejich lásky. “Nikdo se nikdy nedozví, ve které chvíli se náš příběh změnil v milostný. To je naše tajemství,” prohlásila. Vztah mezi nimi pokračoval i v době, kdy Macron odjel z Amiensu, aby pokračoval ve studiích v Paříži. Následovala kariéra v bankovnictví, kde vydělal jmění, než se pustil do politiky.

Kniha cituje jeho pohoršení nad misogynním pokrytectvím, které jeho sňatek s Trogneuxovou vyvolal. “Nikomu by to nepřipadalo nezvyklé, kdyby byl věkový rozdíl opačný,” řekl. “Pro lidi je těžké přijmout něco, co je upřímné a jedinečné.”

Fuldaová píše, že se Macronovi rodiče po počátečním nesouhlasu se vztahem rychle smířili a Macronova matka označila Trogneuxovou za “velmi roztomilou”.

Zdroj: ČTK