15 potravin, které nejvíce způsobují větry: Tohle si před rande raději nedávejte!

1. srpna 2019·Životní styl·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock.com)

Lidský zažívací trakt je složitý mechanismus a různé látky v něm způsobují různé reakce. Jedním z těchto projevů je i plynatost a nadýmání. Ačkoli jsou větry zcela přirozené a zdravé, v mnohých situacích dovedou být nanejvýš nevhodné. Na těchto patnáct potravin si proto raději dejte pozor! 

Každý člověk má ve svých střevech unikátní mikrobiom, ve kterém může žít jiné společenství bakterií, než v jiném. Díky tomu také každý člověk reaguje na potraviny trochu odlišně. Existuje však několik viníků, které podobně působí skoro na všechny. Pokud máte před sebou důležitou schůzku, romantické rande nebo podobnou událost, raději jejich konzumaci předem zvažte.

Košťálová zelenina

Patří sem brokolice, květák, kapusta, zelí a jim podobné. Ačkoli jsou velmi zdravé, dovedou nás pořádně potrápit, protože obsahují hodně vlákniny. Tu tělo obtížně stravuje a při jejím zpracování produkují bakterie nepříjemné plyny.

Ovesné vločky a celozrnný chleba

Stejně jako košťálová zelenina také ovesné vločky obsahují hodně vlákniny. Ta je však pro tělo důležitá – pomáhá při hubnutí, pročišťování střev a je dobrá pro srdce. Místo jejího vyřazení dbejte na to, že potraviny bohaté na vlákninu zapijete velkým množstvím vody.

Mléko, sýry a jogurty

MLéčné výrobky obsahují druh cukru zvaný laktóza, který má mnoho lidí potíže strávit. Podle vědců se dokonce schopnost strávit laktózu s věkem zhoršuje a až 65 % lidí zažívá později v životě potíže, i když je v mládí neměli. Pro citlivé jedince existuje spousta náhražek mléčných výrobků bez laktózy.

Jablka, banány, broskve

A zase ta vláknina. Vedle ní jsou také sladké ovocné plody bohaté na cukry, které někteří lidé obtížně tráví. Sacharidy pak slouží jako potrava pro bakterie, které jako vedlejší produkt vytvářejí ve střevech plyny.

Fazole

O tom, že fazole způsobují nadýmání, většina lidí ví. Svou špatnou reputaci si však fazole dozajista zasloužily. Vedle dalších luštěnin – čočky, hrášku, cizrny či různých ořechů totiž obsahuje hodně vlákniny i cukrů, jako je rafinóza a stachyóza. A ty opět někteří lidé špatně tráví.

Soda a minerálka

Perlivé nápoje způsobují větry, protože jich kvůli nim člověk více spolyká. Zní to možná až příliš jednoduše, ale je tomu skutečně tak. Pokud také například spolykáte hodně vzduchu kvůli tomu, že rychle hltáte, můžete očekávat plynatost zrovna tak.

Bílkoviny

Maso a další potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny, je sice výborné pro stavbu svalů, v našich střevech ale může způsobit zvýšenou produkci plynu. Pokud člověk sní zdravou dávku, rozpadnou se bílkoviny na aminokyseliny a putují do krevního oběhu. Pokud však překročíme tuto hodnotu, zbylé proteiny putují rovnou do střev, kde je zpracovávají bakterie. A jaká je zdravá denní dávka? Podle doktorky Kate Scarlata je to zhruba jeden gram na každý kilogram tělesné váhy.

Umělá sladidla

Potraviny, které jsou dochucovány umělými sladidly, sice obsahují méně sacharidů, i tak ale mohou náš mikrobiom pěkně potrápit. Umělá sladidla jako sorbitol, erythritol a xylitol totiž naše tělo nedokáže zcela zpracovat. Alkoholy v nich obsažené fermentují bakterie, což může způsobovat nadýmání, plynatost a průjmy.

Co dělat, pokud vás plynatost trápí trvale?

Občasný pocit nadmutí a plynatosti je normální. Může se ale stát, že je něco se zažíváním v nepořádku a podobné pocity vás trápí opakovaně či dokonce neustále. Jak si v takovém případě počínat?

Většinou pomohou potravinové doplňky s enzymy, které způsobí, že tělo potraviny lépe stráví. Gastroenterolog a docent medicíny na NYU Langone Health Dr. Davit Poppers, Ph.D. také doporučuje psát si zhruba týden potravní deník. Napište si, kolik jste čeho snědli a jak jste se potom cítili. To vám pomůže zjistit, z čeho sestavit ideální jídelníček. K jednotlivým dnům si zapiště i symptomy jako zácpa, nevolnost, bolest břicha nebo pálení žáhy. Váš lékař potom bude moci spojit symptomy s jednotlivými potravinami nebo zjistit, zda je nezpůsobuje nějaký vážnější problém.

 

Životní styl - další články