Na Hromnice o hodinu více! Co pro nás tento svátek znamená?

2. února 2017·Životní styl·Luboš Procházka

Hromnice. Je to mimo jiné svátek svící a ochrany před bouří, bleskem a ohněm.

V kalendáři je opět významné datum. 2. únor znamená Hromnice. Je to mimo jiné svátek svící a ochrany před bouří, bleskem a ohněm. Dříve se také odstrojovaly poslední vánoční stromky. Co dál Hromnice pro nás znamenají, jak se slaví a jak vznikly?

Od bouřky nás ochrání svíce za okny

Čtyřicet dní po narození přinesla Ježíšova matka Marie svého syna do jeruzalémského chrámu. Tam se potkala s prorokyní Annou a Simeonem, který Ježíše  nazval světlem k osvícení národů. Dnešní svátek byl také spojený s ochranou před ohněm, bouří a bleskem. Na Hromnice se světily svíce, takzvané hromničky. Za bouřky se dávaly do oken a měly tak ochránit domácnost a pozvat kolemjdoucí na návštěvu.

Na Hromnice je zase víc světla

Říká se na Hromnice – o hodinu více.  “Jedná se o časoměrnou pranostiku, která udává, že se nám velmi rychle začíná prodlužovat délka bílého dne, v porovnání se zimním slunovratem,”  říká rosnička Dagmar Honsová.

A už je jisté, že Slunce zapadá o hodinu později, než během Vánoc nebo nového roku. A den se bude dál prodlužovat. Jen za první únorový týden o víc než 20 minut. Na konci měsíce bude den ve srovnání s dneškem o hodinu a půl delší.

K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvíce pořekadel, kolem čtyřiceti. Naši předci hovořili na Hromnice o takové první vlaštovce jarního počasí a hlavně  by už v domácnostech neměla být vánoční výzdoba.

 

Životní styl - další články

Doporučujeme