Může přijetí nového jména změnit něčí osud? Podle této tradice vám může přinést lásku či intelektuální výhody

25. prosince 2020·Životní styl·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

V tradiční čínské kultuře je obrovsky důležitý význam, který se ve jméně skrývá. Čínské komunity ve východní Asii věří, že jméno může mít vliv na to, zda bude mít člověk štěstí v různých oblastech života, od zdraví po lásku a intelektuální výkony.

V době, kdy ekonomika nadále pociťuje dopady pandemie, lidé jako Pangová oprašují nejen své profesní životopisy, ale míří také za mistry, aby jim poradili, zda jejich budoucnost může změnit nové jméno.

Pocit kontroly

Podle starého učení feng-šuej dítě dostává jméno po podrobné analýze přesného času narození a toho, který ze základních čínských prvků (oheň, dřevo, voda, kov a země) připadá na astrologický kalendář. Aby měl člověk v životě štěstí, je nutné, aby prvky ve jméně byly v rovnováze. Takže pokud někomu věci v životě nevychází, může si do jména nechat zanést nový prvek, aby napravil nerovnováhu, kvůli které má smůlu. Pangová dostala radu, aby si s cílem naklonit si štěstí vyměnila jeden z čínských znaků ve svém prvním jménu.

Změna jména může mít silný placebo efekt, říká Zhang Yan z Národní singapurské univerzity. Věnuje se výzkumu psychologických procesů, které stojí za těmito rituály. “Lidé touží po pocitu, že mají věci pod kontrolou, zejména v nejistých dobách,” říká.

“Změna jména jim takový pocit dát může. … Když vezmeme v potaz, že se mohou zbavit úzkosti, je možné, že tento krok může přispět k pozdějšímu příznivému vývoji událostí, protože se chovají s větší sebedůvěrou,” vysvětluje.

Změna jména pro snazší vdavky

Rodina 23leté Laury Yipové je přesvědčena, že od té doby, co si mladá žena před pěti lety změnila jméno, je vyrovnanější. “Celá moje rodina vyznává feng-šuej a strýček mi řekl, že když si změním jméno, bude pro mě snazší se vdát,” vzpomíná. Říká, že její nové jméno má přihrát štěstí v mezilidských vztazích. Celý proces nebyl levný, vyšel ji asi na 15.000 hongkongských dolarů (asi 41.230 korun), včetně poplatku 500 dolarů za oficiální registraci změny jména.

Je přesvědčená, že se to vyplatilo. “Když jsem byla mladší, moc jsem si nebrala servítky a jak máma, tak strýc tvrdí, že po změně jména jsem umírněnější a působím více žensky,”pochvaluje si.

Základní schopnosti se nezmění

Ukazuje se, že měnit si jména se těší oblibě v dobách nejistoty i v jiných částech východní Asie, kde se pěstují čínské tradice. Například v roce 2016, kdy byla v Jižní Koreji vysoká míra nezaměstnanosti, si skoro 150.000 lidí požádalo o změnu jména.

Mak Ling-ling, jedna ze známých hongkongských mistryň feng-šuej, říká, že poptávka po jejím poradenství ohledně změn jmen je v posledních letech vysoká a že z dospělých, kteří se na ni obracejí, se “asi 60 až 70 procent chce zbavit smůly”. Tvrdí, že nové jméno může u člověka “nastavit novou auru” po zásadních životních změnách, jako je ztráta zaměstnání.

Mak ale upozorňuje, že lidé, kteří si mění jména, aby si celkově upravili některé rysy své osobnosti, se zřejmě kýženého účinku nedočkají. “Změna jména pomůže s přesměrováním štěstí, ale nemá vliv na základní schopnosti člověka,”vysvětluje.

Jen jméno nestačí

Pangová pochybuje o tom, že se u ní díky novému jménu něco změnilo, štěstí v profesním životě se jí stále vyhýbá: z nového zaměstnání odešla po měsíci a půl v půlce listopadu. Říká, že se nyní soustředí na studium.

Zhang z Národní singapurské univerzity vzkazuje těm, kdo hledají práci, aby příliš nespoléhali na to, že změna jména jejich vyhlídky zlepší. “Změnit jméno neuškodí, ale nesmíme zapomínat, že aby se věci zlepšily, je na tom třeba tvrdě pracovat,” připomíná.

 

Životní styl - další články