Děti do půl roku by neměly cestovat letadlem, říkají odborníci. ANKETA

23. května 2017·Zprávy·Redakce

Odborníci nedoporučují cestovat letadlem s dětmi mladšími než půl roku. Ohrozit je může velká koncentrace lidí či střídání teplot, řekli novinářům vedoucí Centra cestovní medicíny v Ostravě Rastislav Maďar a infektolog ze Slezské nemocnice v Opavě Ivo Hiemer. Pro děti od šesti měsíců do dvou let jsou už vhodné kratší lety po Evropě či do Turecka, děti by ale měly být očkované. Se staršími dětmi není problém vyrazit i do exotičtějších zemí, dodávají.

“Destinace v exotické cizině je vhodné vybírat tak, aby nebylo malé dítě vystavené riziku nákazy malárií, horečky dengue, horečky chikungunya, žluté nemoci a dalším exotickým infekcím. Je vhodné volit země a oblasti, kde je úroveň zdravotnictví alespoň přibližně porovnatelná s Českou republikou,” řekl Maďar. Pro srovnání úrovně zdravotní péče může podle něj sloužit statistika úmrtnosti dětí do jednoho roku věku.

Mezi nejčastější zdravotní komplikace, které si děti z dovolených vozí, patří akutní průjmy, kožní problémy a horečnatá onemocnění. “I velice oblíbené destinace jako například Turecko, Egypt nebo Tunisko mohou být rizikové. Egypt je pořád Afrika, takže je třeba se tak chovat. Kromě průjmových onemocnění je rizikem i nákaza žloutenkou typu A,” řekl Heimer.

[totalpoll id=”182465″]

Nejvyšší rizika nákazy jsou podle Maďara ve střední, západní a východní Africe, dále v Jižní Americe a jižní a jihovýchodní Asii. Obecně rizikovější jsou poznávací než pobytové zájezdy.

Centrum očkování a cestovní medicíny v Ostravě zřizuje firma Avenier, která je jedním z největších distributorů vakcín. Je součástí skupiny Agel, která největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. Skupina zaměstnává téměř 11.000 lidí. V České republice provozuje kromě nemocnic polikliniky, síť lékáren, laboratoře, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články

Doporučujeme