Marcel Lesník Woodman: Jsem celoživotní optimista, ale nyní jsem skeptik. Nevidím světlo na konci tunelu

12. června 2021·Zprávy·Barbora Turková

Marcel Lesník alias Woodman (Zdroj: foto Frekvence 1)

Hostem Press klubu Frekvence 1 a týdeníku Reflex byl muž mnoha tváří a profesí - Marcel Lesník, řečený Woodman. Jak vnímá současnou dobu, kdy měl zavřený legendární klub v Ostravě a nemohl hrát s kapelou? Jak vzpomíná na svůj první koncert a co dělal, aby nemusel jít na vojnu?

Marcel Lesník je muž mnoha profesí – frontman Rock&roll bandu či majitel pivovarů. “Za ty roky se to nějak nashromáždilo a mým hlavním úkolem posledních asi patnácti let hudební klub Garáž v Ostravě, který jsme postavili. K tomu máme ještě atypický hotel, kde každý pokoj je v jiném duchu. Jedno patro je hudební, takže se můžete vyspat v pokoji AC/DC či The Rolling Stones, další je motoristické, takže si můžete vzít pokoj ve stylu Harley-Davidson,” přibližuje své působení Lesník. K tomu mají ještě pivovar, a aby to hosté neměli daleko, tak všechno je v jednom domě.

Ironicky by se dalo říct, že Lesník je takové dítě štěstěny. V jeden den mu vypnuli, jak kapelu, hotel, pivovar i klub. “To se chlapcům povedlo, měl jsem z toho velkou radost,” říká s nadsázkou a dodává, že nyní se to rozbíhá pomalu. “Je to běh na dlouhou trať. Jsem celoživotní optimista, ale nyní jsem skeptik. Nevidím světlo na konci tunelu a jsem na sto procent přesvědčený, že na podzim to máme zpátky,” je přesvědčen Lesník. Teď je ale rád, že se něco děje. “Snad bude pár akcí, všichni to teď pořádně rozjíždí a doufejme, že ten time-out, který už podle mě chystají, bude až někdy v listopadu.”

S kapelou výročí stihli

Woodman měl se svou kapelou hrát i na oslavě k příležitosti výročí časopisu Reflex. To covid zastavil, ale Woodman s kapelou výročí oslavit stihl. “Bylo to v roce 2019 na festivalu Colours of Ostrava. Koncert měl trvat hodinu a trval dvě a půl, protože stan Reflexu byl narvaný lidmi a všichni chtěli tancovat. Z toho jsme měli velkou radost.” První koncert měli v roce 1989 a chystali ho dva měsíce. “Pronajali jsme si sál v Ostravě a nazvali jsme to První rock´n´rollový ples. Nacvičili jsme asi padesát kusů a až na pár výjimek to bylo v angličtině,” vzpomíná. Koncert byl vyprodaný a největší šok to byl pro Lesník pro místní. “Pověsili jsme třímetrové americké vlajky a před hospodu jsme postavili americké vojáky,” vzpomíná.

Lesník ale není profesionální muzikant. Studoval Vysokou školu Báňskou v Ostravě, ale po prvním ročník šel s kamarádem dělat na šachtu. Aby se vyhnul vojně, na kterou nechtěl, podepsal desetiletou smlouvu na práci v dolech. “Po revoluci ale řekli, že kdo má tři roky, ruší se to,” přibližuje Lesník tehdejší dobu. Po revoluci upravoval kuchyňské linky a kamarádi si z něj dělají legraci, že je i tanečník. “Pár děvčat ještě protočit umím,” směje se.

Člověk si sny musí plnit

Dnes se ale věnuje hlavně hudbě. Některé písničky jim s kapelou pochválil i třeba muzikant Jaromír Nohavica. “Líbil se mu Chytrý telefon. Všechny texty píše Marek Dohnal, to je náš vokalista. Musí být pod tlakem, těsně před natáčením. Já mu pošlu písně, které budeme dělat a on to během 14 dnů ze sebe vysype,” popisuje muzikant. I když jsou některé texty ostravské, muzikant tvrdí, že většině budou rozumět i lidi třeba v Praze.

Ke svému klubu Garáž přišel náhodou. “Předtím jsme už menší restauraci měli, takže jsem něco věděl o tom, jak se provozuje. V hospodě jsem za svůj život proseděl takových deset let. A to je celkem dlouhá doba na to, abys pochopil, jak funguje restaurace a pivovar. V klubech jsme taky odehráli spoustu koncertů, takže jsem viděl nějakou cestu, kterou jsem měl v hlavě,” přibližuje. Největší satisfakcí pro něj je, když přijede nějaká zahraniční kapela. “Odměna pro mě je, když za mnou přijdou ti kluci ze zahraničí a říkají, že to ještě neviděli. Nebo že to viděli v Los Angeles. A všichni mají společnou obrovskou pokoru k práci i k fanouškům. Vždycky se všem podepsali nebo vyfotili,” říká Marcel Lesník.

Zprávy - další články