Někdejší bodyguard Usámy bin Ládina byl vyhoštěn z Německa

13. července 2018··Lukáš Vaněk

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Německo vyhostilo bývalého osobního strážce šéfa teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina. Do Tuniska byl deportován v pátek ráno charterovým letem z Düsseldorfu, informovala agentura DPA. Mluvčí německého ministerstva vnitra potvrdila, že vyhoštěný muž byl předán tuniským úřadům. Tunisan přitom zjevně vydán být neměl, protože soud ve čtvrtek rozhodl o prozatímním zákazu jeho deportace. To se však příslušné úřady dověděly pozdě. V novém rozhodnutí soud v pátek deportaci prohlásil za protiprávní a nařídil, aby se Tunisan na náklady státu vrátil zpět do Německa.

Sami A. byl podle informací z německých bezpečnostních složek deportován v pátek kolem 7:00 SELČ. Podle deníku Bild, který o deportaci informoval jako první, byl 42letý Tunisan brzy ráno na letiště tajně převezen v nenápadné dodávce značky Volkswagen z vydávací věznice ve vestfálském Bürenu. Až do poslední sekundy údajně panovaly obavy, že deportace by se nemusela podařit.

Sami A. se proti svému chystanému vydání bránil u správního soudu v Gelsenkirchenu. Ve čtvrtek soud rozhodl, že Sami A. zatím vydán být nemůže, protože není k dispozici diplomaticky závazné ujištění ze strany tuniské vlády, že Tunisanovi nehrozí v případě návratu do vlasti mučení.

Vyhoštěn byl Sami A. nakonec díky tomu, že soud v Gelsenkirchenu odeslal své čtvrteční rozhodnutí Spolkovému úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) faxem až dnes v 8:27 SELČ. To už byl Tunisan dávno v letadle.

Mluvčí ministerstva vnitra dnes dopoledne potvrdila, že vyhoštěný byl mezitím předán tuniským úřadům. Ministerstvo údajně při deportaci podporovalo úřady v Severním Porýní-Vestfálsku. Informován byl po ukončení deportace i spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Mluvčí připustila, že obecně platí, že “pokud je úřadům známo soudní rozhodnutí, že vyhoštění nesmí být provedeno, pak nemůže být vyhoštěn”.

Gelsenkirchenský soud dnes rozhodl, že deportace Tunisana byla “hrubě protiprávní”, porušeny při ní byly základní právní principy, a musí tak být zrušena. Sami A. musí být podle soudu “bezodkladně na náklady cizineckého úřadu přepraven zpět do Spolkové republiky Německo”. Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat.

Bývalý bodyguard vůdce teroristické sítě byl zadržen na konci června v západoněmeckém městě Bochum, kde žil s rodinou už několik let. Bild před časem upozornil, že islamista dostával od státu pro sebe a svou rodinu měsíčně v přepočtu 30 000 korun.

Policisté Samiho A. zadrželi v okamžiku, kdy se přišel jako každý den přihlásit na policejní stanici. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) totiž zrušil své dřívější rozhodnutí, které vyhoštění Tunisana z Německa znemožňovalo kvůli “mučení, nelidskému či ponižujícímu zacházení”, kterému by mohl čelit ve vlasti. Německé úřady považovaly Samiho A. za potenciálně nebezpečného.

Jako osobní strážce Usámy bin Ládina působil Sami A. v letech 1999 až 2000. Vojenský výcvik získal v táboře v Afghánistánu. Členové jeho rodiny už mají německé občanství.

Případ Samiho A. vyvolal v Německu debatu o těžkostech, na které německé úřady narážejí při pokusech vrátit neúspěšné žadatele do země původu. Podle posledních údajů je v zemi nyní kolem 65 000 lidí, kteří by měli být deportováni, ale kvůli problémům s chybějícími dokumenty nebo nedostatečné spolupráci zemí původu deportováni být nemohou.

Zdroj: ČTK

- další články