V Česku je 67 nakažených koronavirem. Dva nové případy jsou z Brna, jeden z Ostravy

V Jihomoravském kraji jsou první dva potvrzené případy nákazy koronavirem. ČTK to řekla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Muž a žena z Brna se vrátili z Itálie z provincie Trentino (Tridentsko).

V celém Česku je 67 nakažených koronavirem, od rána přibyli tři pacienti, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dva nové případy jsou právě z Brna, jeden z Ostravy.

Hygienici odhalili dva případy díky domácímu odběru. Muž a žena z Brna se 8. března vrátili z pobytu v Itálii. “Zavolali si sami na pohotovostní linku a indikovali jsme odběr vzhledem na splnění epidemiologických kritérií,” uvedla Ciupek.

Podle ní by ale lidé neměli propadat panice. “Není to výskyt, který by se odehrál v rámci kraje. Nákazu si přivezli z Itálie,” zdůraznila Ciupek. Brněnská primátorka Markéta Vaňková ČTK řekla, že oba byli od návratu z Itálie v karanténě.

Brno chce lépe informovat o situaci občany, proto zřídilo web. Dotazy mohou lidé posílat na email koronavirus@brno.cz.

Zdravotníci dosud v kraji provedli 81 odběrů u pacientů. Více než u 50 byly negativní, nyní se na jižní Moravě potvrdily první dva případy, u ostatních se na výsledky čeká.

Koronavirus se šíří od konce loňského roku z Číny. Je už více než ve stovce zemí celého světa. Nakažených je více než 100.000 lidí, přes 4000 lidí zemřelo. V Evropě je nejvíce zasažená Itálie.

Polovina poskytovatelů sociálních služeb už nemá roušky

Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb v Česku, kteří zajišťují péči o seniory, postižené a další potřebné, už nemá pro své pracovníky roušky. Personálu v další desetině zařízení pak roušky vydrží nejdéle na tři dny. Ukázal to průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do kterého se zapojilo přes 700 zařízení z celé republiky. ČTK má výsledky k dispozici. Podle nich řadě domovů, center a pečovatelských služeb už došly také zdravotnické rukavice a dezinfekce.

“Pokud by poskytovatelé dostali ochranné pomůcky příští týden, nebyl by to tak velký problém. Pokud by ale zásobování mělo trvat čtyři až osm týdnů, byl by to obrovský problém,” řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký.

Studenti a studentky, úplně chápu vaši radost, že nemusíte do školy. Zkuste se zamyslet, jestli kolem sebe nemáte příbuzné, známé nebo sousedy, kteří mají menší děti – prváky, druháky, a nepotřebují je pohlídat. Nebo jestli kolem vás nejsou starší lidé, kterým by přišlo vhod pomoci s nákupem nebo vyvenčit psa. Situace je vážná a musíme si pomáhat. Díky za sdílení!Michal Berg • Zelení

Zveřejnil(a) Michal Berg dne Úterý 10. března 2020

Pokud lidé nosí roušku, chrání tím ostatní ve svém okolí, aby je případně nenakazili. Aby se neinfikovali sami, musí používat masky či respirátory. Respirátory mohou výrobci dodávat teď jen státu, ministerstvo zdravotnictví jimi chce zásobovat nejdřív nemocnice, záchranáře, praktiky a zubaře. Teprve poté je začne posílat i sociálním službám. Na trhu se respirátory, ale ani roušky či dezinfekce nyní sehnat nedají.

V domovech pro seniory žije asi 65.000 lidí. Dalších asi 100.000 osob využívá terénní sociální služby. Asociace poskytovatelů a odboráři už minulý týden poukazovali na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje právě seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh.

Teď 48 procent poskytovatelů odpovědělo, že roušky už vůbec nemají. Desetina je má maximálně na tři dny. Dalším 18 procentům zařízení vydrží jejich zásoba roušek ještě nejvýš týden. Týden až dva týdny si pak vystačí každý osmý poskytovatel. Od dvou do tří týdnů roušky má pět procent zařízení a zásobu nejvýš na měsíc sedm procent.

Dezinfekce úplně chybí šesti procentům poskytovatelů a nejvýš na tři dny vydrží dalším osmi procentům zařízení. Zásobu na tři dny až týden má pětina sociálních služeb, další pětina pak na týden až dva týdny. Zbývajících 45 procent poskytovatelů by mělo mít desinfekci ještě na dobu od dvou do čtyř týdnů.

Každé dvacáté zařízení už vůbec nemá zdravotnické rukavice, nebo mu vydrží nejvýš na tři dny. Horecký podotkl, že bez rukavic se přitom personál neobejde a používá je každý den. Maximálně tři dny až týden situaci zvládne 12 procent domovů a služeb a od týdne do dvou týdnů pak dalších 18 procent. Téměř dvě třetiny poskytovatelů mají ale zásobu ještě maximálně na dva týdny až měsíc.

“Od ministerstva zdravotnictví očekáváme zajištění nutných ochranných prostředků pro pečující personál,” uvedla před dvěma dny na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo práce na svém webu napsalo, že požadavky na ochranné pomůcky a dezinfekci ve svém resortu zmapovalo.

Zaměřilo se na své úřady a pět svých organizací sociálních služeb. Požadavky na jejich zásobení předalo ministerstvu zdravotnictví. “Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová apeluje na zajištění těchto potřeb i pro pobytové, ambulantní a terénní sociální služby jiných zřizovatelů,” píše ministerstvo na webu. Sociální služby zřizují většinou kraje, obce či neziskové organizace.