V Riu začala olympiáda! Oheň zapálil maratonec De Lima

6. srpna 2016·Zprávy·Luboš Procházka

V Riu de Janeiro už hoří olympijský oheň. Na stadionu Maracaná ho na závěr slavnostního ceremoniálu zapálil bývalý vytrvalec Vanderlei de Lima, hrdina olympijského maratonu na hrách v Aténách.

Nahradil legendárního fotbalistu Pelého, který se čestné role kvůli zdraví musel vzdát.

De Lima běžel sedm kilometrů před cílem maratonu na olympiádě v roce 2004 v čele, když se na něj vrhl bývalý irský kněz a srazil ho na zem. Brazilský vytrvalec byl sice otřesen, ale dokázal se vrátit do závodu a skončil třetí. Brazilská výprava následně neuspěla s protestem.

Držitel Medaile Pierra de Coubertina za fair play byl dnes posledním členem štafety, do které se zapojilo na 12.000 běžců. S pochodní uběhli celkem 20.000 kilometrů. Na své pouti do Ria olympijská pochodeň vyvolala také nepokoje a výtržnosti. Ty vznikly ve čtvrtek během demonstrace ve městě Duque de Caxias, které leží nedaleko Ria.