Předmanželské smlouvy: Zabiják romantiky, nebo nutnost? Češi je uzavírají stále častěji, říká šéf notářů Radim Neubauer

České páry čím dál častěji uzavírají manželské či předmanželské smlouvy. "Souvisí i s vysokou mírou rozvodovosti, která je v České republice zhruba 50 procent a vidíme to s velkým zadlužením naší společnosti," řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1 prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Jak se k předmanželským smlouvám staví Češi?

V posledních letech vidíme vzrůstající trend pokud jde o sepisování manželských či předmanželských smluv (manželská je podepsána v průběhu manželství, předmanželská před jeho uzavřením – pozn. red.) a to souvisí i s vysokou mírou rozvodovosti, která je v České republice zhruba 50 procent a vidíme to s velkým zadlužením naší společnosti. Počty exekucí pohybující se v řádu stovek tisíc ročně nutí budoucí manžele, aby si ošetřili svoje vzájemné majetkové vztahy a odráží se to i na počtu uzavřených smluv. Trend stoupá kontinuálně zhruba o tisícovku každý rok. Takže zatímco v roce 2014 notáři sepsali zhruba sedm a půl tisíce manželských smluv, tak v loňském roce to bylo už devět a půl tisíc.

Komu se taková smlouva může vyplatit a vyplatí se?

Než se rozhodnete pro uzavření manželské nebo předmanželské smlouvy, tak je potřeba se dobře poradit s odborníkem, kterým notář bezpochyby je. Proberte svoji majetkovou situaci a podle toho se rozhodněte. Samozřejmě pokud vám jde o to ochránit partnera před vlastními dluhy, ať už bývalými nebo těmi, které mohou vzniknout v průběhu trvání manželství třeba z důvodu podnikání, nebo chcete předejít sporům o vypořádání společného jmění manželů, tak je taková smlouva dobrou volbou.

Poslechněte si celý rozhovor moderátorů Frekvence 1 Markéty Mayerové a Romana Mikesche s prezidentem Notářské komory ČR Radimem Neubauerem:

Má nějaké nevýhody manželská či předmanželská smlouva?

Může se ukázat, že pro někoho je nadbytečná. Může se stát, pokud je zrovna sjednám režim oddělených jmění, kdy žena je většinu času mezi sňatkem a rozvodem na rodičovské dovolené a její příjem je prakticky pouze dávka v mateřské nebo rodičovské dovolené a dojde k rozvodu, tak skutečně ona odchází pouze s tímto majetkem. V případě společného jmění manželů by měla nárok na polovinu toho, co si vydělá její manžel.

Není některý z partnerů občas zaskočen, že jeho polovička chce podepsat takový dokument?

Částečně pochyby nebo obavy mají, ale když probereme to, co se může stát, jaká je problematika a nevýhody společného jmění manželů, společné odpovědnosti za dluhy a probereme životní situace, ke kterým může dojít, tak mnohdy se rozhodnou tomu předejít.