Hodíme se k sobě, miláčku? Napoví vám test slin!

Vzájemnou touhu v podstatě řídí chemie. Látky, které způsobují tlukot srdce a vůbec vyvolávají v mozku a v celém organismu známky milostného vzplanutí. A můžete se na ně nechat otestovat dopředu.

Hormony a neurotransmitery řídí celý proces počínaje sexuálním vzrušením při první schůzce, po zamilovanost, která se pak rozvíjí. Co když ale chemie není správná, co když se neshoduje s chemií partnera a hormonální bouře propukne, aniž by se jí dostalo odezvy? To je lepší vědět dopředu. Základní myšlenka je stejná: DNA může pomoci zjistit, zda je partner vhodný. 

Dva partneři obdrží dvě zkumavky, do nichž umístí své sliny. Z těch pak kanadská společnost Instant Chemistry získá některé genetické informace. Odpověď, zda se k sobě lidé z hlediska “chemie” hodí, přijde o několik týdnů později spolu s instrukcemi, jak chápat výsledky testu. Je to jakási příručka lásky, která za 199 dolarů (4900 Kč) ukáže, zda půjde o příběh s radostným koncem. Přestože genetici jsou vůči tomuto postupu skeptičtí, svou důvěru už tomuto start-upu dalo více než 300 párů.

Základní informace se týkají především systému HLA antigenů, které zodpovídají za regulaci imunitního systému, ale také za vnímání vůně druhých, což je zásadní funkce ve výběru partnera. Další údaje získané ze vzorku slin se týkají receptorů pro serotonin a oxytocin, které podle Kanaďanů mohou hodně říci o charakteru dotyčné osoby, o její schopnosti prožívat emoce a odolávat stresovým situacím. Také dopaminový D 4 receptor má svůj význam: osoby s variantou 7R plus jsou dobrodružnější, mají rádi nebezpečí a jsou nejlepší milenci, zatímco lidé s variantou 7R minus dávají přednost domácímu klidu.