Jednorázové nebo látkové pleny?

Když jsem byla na mateřské dovolené, měla jsem s každou vyhozenou plenkou hrozně špatný pocit, že jednám neekologicky.

Dost mě tedy nadchly moderní látkové pleny, které vypadají jako kalhotky a dítka do nich zabalujeme jako do jednorázových plen. Říkala jsem si, že pokud ještě někdy otěhotním, určitě vyhrají nad papírovými jednorázovkami.

No, a to jsem ještě netušila, že se objeví jednorázové kompostovatelné pleny z kukuřičného škrobu. Hned na úvod Vám hodím zajímavá čísla:

·                    V Evropě se spotřebuje ročně 24 miliard jednorázových plen, což je odpad o hmotnosti 1,2 milionu tun a z toho jen 40% odpadu je biologicky rozložitelného.

·                    Pozor!!! Plenky z kukuřičného škrobu se za běžných podmínek dokážou rozložit v zemi za pouhých 90 dní – a to celé.

Základ tvoří speciální netkaná textilie, jejíž výchozí surovinou je kukuřičný škrob. Dále pak jsou složeny z rozložitelného biofilmu, který zaručuje prodyšnost a zároveň nepropouští vlhkost. Jádro pleny tvoří celulóza s malým přídavkem vysoce savého biopolymeru.

Plenky jsou baleny v rozložitelných sáčcích a papírových krabicích. Prostě, když odstraníte lepítka,  jsou biologicky rozložitelné a kompostovatelné, takže pokud jste ženy zahrádkářky –  HURÁ!

Jen cena Vás asi trochu překvapí, přibližně 36 ks seženeme za 400 – 420 Kč, a právě tady neekologické jednorázové plenky jasně vítězí, a to v počtu 48 ks asi za 185 Kč.

Holky, pak jsou tu ještě ale ty látkové, tak přemýšlejte, tam to cenově není taková bomba, dokonce vítězí! Přiklání se k nim i plenková poradkyně Ing. Kamila Hornychová. Více informací získáte na:

www.moderni-latkove-pleny.cz

 Šťastné zadečky všem miminkům přeji!

Vaše Vlaďka