Nemáte se komu vymluvit? Najměte si svého naslouchače!

Je normální, že spousta lidí pociťuje potřebu vymluvit se někomu o svých zážitcích a pocitech. Ale co když nikoho blízkého nemáte a nechcete žádného psychoanalytika? Řešením je pronajmout si placeného naslouchače!

V Japonsku se tato služba nazývá ossan rental, přičemž první slovo značí muže ve věku od pětačtyřiceti do pětapadesáti let. Služba stojí v přepočtu asi 230 Kč na hodinu. Nápad se před čtyřmi lety zrodil v hlavě nezávislého stylisty Takanobua Nišimota, který ze začátku pronajímal sám sebe. “Tato služba je pro mě především potěšením. Zpočátku jsem jen chtěl napravit poněkud povadlou pověst mužů mého věku, jimiž se často pohrdá,” vysvětluje.

A hned vyvrací každé podezření: “Lidé, kteří si mě pronajímají, chtějí, abych jim hodinu nebo dvě dělal společnost a především jim naslouchal,” vysvětluje. Uvádí případ jedné osmdesátnice, která mu každý týden volá, aby se s ní procházel v parku. “Skoro jsem se stal jejím synem,” citovala osmačtyřicetiletého Nišimota agentura AFP.

Mezi zákazníky má jednoho rybáře, který už má dost toho, aby byl zcela sám a mlčel, než mu zabere ryba, středoškolačku rozhodnutou stát se hvězdou, kterou ale rodina nepodporuje, nebo mladého, trochu levičáckého úředníka, který neví, jak jednat s nadřízeným. Měsíčně má 30 až 40 klientů, z nichž 70 procent tvoří muži. Dnes zaměstnává šedesátku naslouchajících společníků působících po celé zemi.