Aktivistka Greta vypluje do Ameriky na plachetnici. Chce co nejméně škodit životnímu prostředí

Aktivistka Greta vypluje do Ameriky na plachetnici. Chce co nejméně škodit životnímu prostředí
14. srpna 2019·Karolína Stránská

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes vydá z přístavu Plymouth na jihozápadě Anglie na plavbu přes Atlantik, kde se chce v září zúčastnit klimatického summitu v newyorském sídle OSN. V prosinci ji pak čeká světová konference o ochraně ovzduší v Chile.

Šestnáctiletá školačka, která ve snaze co nejméně škodit životnímu prostředí odmítá cestovat letadlem, popluje na závodní plachetnici Malizia. Kromě německého kapitána Borise Herrmanna s ní dva týdny na palubě stráví její otec Sven, dokumentarista Nathan Grossman a Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové. Dnešní začátek jejich cesty může zkomplikovat počasí, předpověď mořeplavcům zatím příliš nepřeje, má podle ní foukat silný vítr. Thunbergová i její otec se o možných úskalích dlouhé plavby radili jak s lékaři, tak s mentálními kouči.

Jachta Malizia má karbonový trup a je vybavena solárními panely a podvodními turbínami, které vyrábějí elektřinu potřebnou pro navigaci plavidla a komunikaci. Cestování však nikterak komfortní není. Aby bylo co nejlehčí, je na plavidle jen minimální vybavení. Toalety ani umyvadlo na něm nejsou a posádka nespí v postelích, ale ve stísněných kójích, ve kterých je při vyšší rychlosti ohlušující hluk.

Kvůli nadcházející několikaměsíční cestě si Thunbergová ve škole vzala roční volno. Během něj chce zvyšovat povědomí veřejnosti o klimatických změnách a přimět světové politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí.

🔥 Právě nejčtenější v kategorii Zprávy

Doporučujeme