Tamara Klusová se obula do Výměny manželek: Marián chtěl syna potrestat vařečkou

Spisovatelka a žena v domácnosti Tamara Klusová (30) jen těžce vydýchávala poslední díl pořadu Výměna manželek. Tatínek Marián chtěl totiž svého nevlastního synka v jedné scéně potrestat vařečkou. Náhradní manželka Petra mu to nechtěla dovolit a k fyzickému trestu nakonec nedošlo. Klusová se o svých pocitech rozepsala na sociální síti a rozpoutala tím vášnivou diskuzi. 

Tamara Klusová je sama matkou tří dětí. Společně s manželem Tomášem Klusem (32) vychovává Josefínu (5), Alfréda (2) a Jenovéfu (1), a k jejich výchově přistupuje podle některých možná netradičně. Klusová je totiž velkým odpůrcem fyzických trestů. Když potom v televizi viděla díl Výměny manželek, ve kterém se přímo před kamerami k podobnému výchovnému prostředku schylovalo, pořádně jí to nadzvedlo mandle.

“Včera večer jsem shlédla pořad Výměna manželek a bylo mi z něj moc úzko. Byla tam scéna, kdy chtěl tatínek nařezat svému synovi vařečkou. Naštěstí ho vyměněná maminka (mimochodem úžasná paní) zastavila, a dala mu zpětnou vazbu,” přiznala Klusová v pátek na svém Instagramu, že jí oblíbený pořad nenechal klidnou.

“Často se mě ptáte na to, zda jsme někdy uhodili naše děti. Nikdy…. A troufám si tvrdit, že je nikdy ani neuhodíme. Často slyším větu – ‘no jo, Tamaro, jenže vy s Tomášem máte hodný děti…’ Nevěřím na hodné a zlobivé děti… Věřím na spokojené a nespokojené… A když jsou nespokojené, radši než fackama se zabýváme tím, co je té nespokojenosti spouštěčem…” popsala na internetu svůj přístup k výchově.

“Samozřejmě, že je absolutně v pořádku dávat dětem jasné hranice a důsledné zpětné vazby… Ale fyzickými tresty tu nespokojenost jen prohloubíme a dítě se nám vzdálí ještě víc… Jaký na to máte názor vy?” zeptala se maminka tří dětí svých fanoušků.

View this post on Instagram

Včera večer jsem shlédla pořad Výměna manželek a bylo mi z nej moc úzko. Byla tam scéna, kdy chtěl tatínek nařezat svému synovi vařečkou. Naštěstí ho vyměněná maminka (mimochodem úžasná paní) zastavila a dala mu zpětnou vazbu…. Často se mě ptáte na to, zda jsme někdy uhodili naše děti. Nikdy…. a troufám si tvrdit, že je nikdy ani neuhodíme. Často slyším větu – ,,no jo, Tamaro, jenže vy s Tomášem máte hodný děti….” Nevěřím na hodné a zlobivé děti…. Věřím na spokojené a nespokojené … A když jsou nespokojené, radši než fackama se zabýváme tím, co je té nespokojenosti spouštěčem…. Samozřejmě, že je absolutně v pořádku dávat dětem jasné hranice a důsledné zpětné vazby….. Ale fyzickými tresty tu nespokojenost jen prohloubíme a dítě se nám vzdali ještě vic… Jaký na to mate názor vy?

A post shared by Tamitadyje (@tamara_klusova) on

Jejich odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat. Pod příspěvkem se okamžitě rozjela vášnivá diskuse plná všech možných názorů. “Říká se tomu respektující výchova a to, že rodič neuznává tělesné tresty přeci neznamená, že děti nemusí dělat nic a mohou vše. Hranice se dají nastavit bez trestů a jsou potřeba nastavit, o tom žádná. Ale je to o každém z nás,” sdílela například jedna komentující názor s Klusovou.

Vedle názorů na výchovné metody se však spousta diskutujících pozastavovala i nad zmíněným dílem pořadu. “A já musím říct, že ta vařečka mě na celé Výměně pohoršovala nejmíň. Spíš mi bylo líto, jak takové dvě úžasné bytosti nejsou rozvíjeny a jsou zanedbávány v základních věcech socializace,” uvedla například jedna divačka.

“Mám dvě malé děti a snažím se ze všech sil být jim tou nejlepší matkou a vychovat z nich ty nejlepší lidi. A používám při tom vše, co mi je k dispozici… Svůj rozum, ale také instinkt, empatii, srdce a vše další co mohu použít… A to by měla dělat každá, a ne se dívat na to, co dělá sousedka, a když to dělá jinak, tak ji lynčovat,” zastala se rodiny jiná diskutující.

“Na ty děti jejich vlastní matka totálně kašlala, uvařit jim neuměla a nevěnovala se jim. A jejich nevlastní otec je trestá vařečkou. A za co? Pravděpodobně za to, že se snažily vynutit si pozornost rodičů, kterou nemají. Otec v práci (logicky) a matka sedí na telefonu. A to, co paní Klusová komentuje, komentuje absolutně právem. Kdybyste ten díl viděla, tak vám taky nebude připadat normální trestat dítě vařečkou za to, že hodilo vatovou tyčinku do záchodu,” oponovala jí další.

Galerie