Chirurgyně řekla lídryni: “Tohle bysme lajkovaly.” Patří tato věta do spisovné češtiny? Mohla by!

11. ledna 2017·Články·Redakce

Shutterstock

Nový šéf Ústavu pro jazyk český Martin Prošek pro Seznam Zprávy prozradil, jaké paskvily můžou být v budoucnu součástí spisovné češtiny. Po revoluci, kdy se Česko otevřelo světu, nabral totiž vývoj českého jazyka vysokých obrátek a nových směrů. Internet, sociální sítě a angličtina způsobují neustálé a mnohdy nekontrolovatelné inovace.

Některá slova jsou z ničeho nic frekventovanější než jiná a stávají se součástí každodenní komunikace – například slovo evidence bylo v roce 2016 nejpoužívanější díky elektronické evidenci tržeb. Podvědomě totiž začínáme používat právě ta slova, která z médií slýcháme nejvíce.

Za posledních 25 let se čeština vyvinula mnohem výrazněji než za srovnatelné období před rokem 1989. Je to dáno novými vlivy, které musí čeština absorbovat. Novinkou jsou například ženské tvary některých slov – lídryně, chirurgyně a podobně. Pokud si na neobvyklosti zvykneme, ustálí se a mohou být zcela běžnou součástí komunikačních obsahů. Slovotvorně jsou tyto neobvyklé tvary v pořádku – jde tedy jen o libuzvučnost, na kterou jsme zvyklí.

Bys, byste, bysme?

Do neutrální roviny spisovného jazyka pronikají taková slova, která nám jsou v komunikaci nejbližší. Podle šéfa Ústavu pro jazyk český je tedy pravděpodobné, že například hovorové tvary podstatných jmen se stanou spisovnými – například komunisti, policisti.

A co dnes velmi oblíbené bysme, byste? “Bysme zůstane ještě dlouho paskvilem,” říká Prošek pro Seznam Zprávy. “Zatím je jediný správný tvar bychom. Bysme není kandidát na pospisovnění.”

Neformální hovory mají svá specifika – parta dětí při hře nebo školáci o přestávce nebudou dodržovat přísná pravidla, která v jazyce přicházejí při psaní například maturitních slohových prací. V pracovním životě se ale nikdo z nás neobejde bez toho, aby ovládal kultivovanou formu jazyka a paskvily omezil na neformální rozhovory.

Autor: Nikola Hrkľová

Články - další články