EXKLUZIVNÍ PREMIÉRA: Miro Žbirka se v novém klipu spojil s Jurajem Jakubiskem

Miro Žbirka a Juraj Jakubisko. Dvě legendy československé kulturní scény spojil film Perinbaba a dva světy, který bude uveden do kin v prosinci tohoto roku. Po velmi úspěšném uvedení dokumentu MEKY, který je stále v kinech, se tak Miro opět ocitá ve filmovém světě se svou novou skladbou Slovenská. Videoklip ze záběrů filmu Perinbaba a dva světy, sestříhal právě Juraj Jakubisko a bude mít premiéru 17. srpna.

V době karantény jsme nikdo nemohli cestovat a mně, který stále pendluje na trase Praha – Bratislava, se začínalo stýskat po Slovensku. Vzpomněl jsem si na nádherné obrázky z nového filmu Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy, které mi Juraj předtím ukazoval a ptal se, zda bych k filmu nenapsal píseň. Tyto dvě věci se spojily a inspirovaly mě ke skladbě Slovenská. Když teď vidím klip, který Juraj sestříhal z filmových záběrů, myslím si, že se to prostě muselo stát,“ podotýká ke spolupráci Miro ŽbirkaJuraj Jakubisko k tomu dodává: “Ve svých filmech vždy pracuji se silnými hudebními motivy. Před pětatřiceti lety jsem v pohádce Perinbaba stvořil vládkyni sněhu a větru, která se stala součástí slovenských Vánoc. Možná i proto záběry z nového filmu Perinbaba a dva světy Mekyho inspirovaly k této krásné intimní hudební zpovědi. Když jsem ji poprvé uslyšel, tak jsem neodolal a vytvořil jsem k ní videoklip.“

Mekyho singl Slovenská je zároveň  novinkou na výběrovém albu THE BEST OF MIRO ŽBIRKA, které na třech CD přináší celkem 64 skladeb a vychází 4.září, stejně jako reprezentativní kniha kompletních textů a akordů SONGBOOK, mapující celou Mekyho tvorbu. Do života je Miro Žbirka osobně uvede v rámci Cinema Acoustic Tour ve vybraných kinech  Cinestar (15.9.2020 – Ostrava, 16.9.2020 – Olomouc, 23.9.2020 – Liberec, 29.9. a 30.9.2020 – Praha Anděl) a na Slovensku v historických kinech (2.10.2020 – Prešov, kino Scala, 4.10.2020 – Martin, kino Moskva, 6.10.2020 Bratislava, Ateliér Babylon).

Galerie