Jsme světoví! Muži ve Finsku se podařilo naladit Frekvenci 1

10. prosince 2018·Články·Karolína Stránská

Zpráv od našich posluchačů obdržíme denně několik a u mnohých se bavíme. Jsou však příběhy, které jsou něčím skutečně výjimečné. Nedávno nám napsal Jarmo a jeho zpráva nás skutečně dostala. Podařilo se mu totiž naladit Frekvenci 1 v dalekém Finsku!

Jarmo má rádio Sony XDR a na střechu umístil anténu Yagi. Jak se mu ale podařilo chytit právě Frekvenci 1? “Stává se to občas během léta, kdy se FM signály odrážejí od ionosféry. Pak je možné zaslechnout FM stanice i z jiných zemí. Minulé léto to bylo možné zhruba po dobu 10-15 dní. Někdy stanici uslyšíte několik hodin, někdy méně než hodinu. Obvykle jsem schopný slyšet stanici, která se nachází zhruba 3000 km od mého domova,”vysvětlil nám Jarmo.

Co všechno už slyšel? “Podařilo se mi chytit stanice téměř ze všech evropských států. Z těch českých mohu jmenovat rádio Impuls, Sázava, Blaník, Proglas, ČR Plus, ČR Region a samozřejmě taky Frekvenci 1!”

Se svým nezvyklým koníčkem začal Jarmo už v roce 1970, ale během prvních let poslouchal jen krátkovlnné stanice. V posledních 5 letech ale jeví zájem o FM rádia. V roce 1970 finská rádia nehrála hudbu, která by se mi líbila a nebyly žádné komerční stanice. Mnoho zahraničních rádií ale hrálo skvělou hudbu. Dodnes mi tento koníček přijde moc zajímavý a je to vždy velmi vzrušující, když se vám povede chytit zcela novou stanici.”

My tímto vítáme Jarma jakožto našeho nového vzdáleného posluchače! Jakou výbavu při svých lovech stanic používá? A jak zníme ve Finsku? Podívejte se a poslechněte si sami.

Články - další články