Málo spíte? V práci se víc hádáte a na kolegy jste protivní, uvedli vědci

Nedostatek spánku může kvůli snížené sebekontrole způsobovat hádky v práci, narušovat pracovní výkon a firmy stát miliony na ztracené produktivitě, zjistili podle BBC vědci z Rotterdamské školy managementu.

Už jen jediná noc beze spánku podle nich může vážně ovlivnit zaměstnancovo rozhodování a omezit jeho schopnost ovládat impulsy, takže se chová tak, jak by se za normálních okolností nechoval. “Nežádoucí chování na pracovišti často pramení ze sobeckého nutkání, které není ovládané sebekontrolou,” uvedla vědkyně Laura Giurgeová. Pracovníci bojující se spánkovou deprivací jsou tak podle výzkumu náchylnější ke krádežím nebo k netypicky hrubému chování vůči kolegům.

Vědci varují, že to může vést k “destruktivnímu kolečku”. Pro pracovníky je navíc kvůli únavě složitější překonat pocit selhání a snažit se zlepšit své chování. Jestli tedy vnímáte spánek jako luxus, který si při své práci nemůžete dovolit a vše napravíte o víkendu, rozhodně své přesvědčení zkuste měnit. Není pro tělo lepší a větší odpočinek než právě spánek!

Zdroj: ČTK