Miloslav Ludvík: Prymula bude hlavně covidový ministr. Oproti Vojtěchovi má obří výhodu praxe

Do pořadu Press klub dorazil bývalý ministr zdravotnictví a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD). Exkluzivně pro Frekvenci 1 v rozhovoru okomentoval rezignaci ministra Adama Vojtěcha a nástup Romana Prymuly na jeho místo. 

Rezignace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) přišla poměrně náhle. V pondělí oznámil svůj odchod z funkce na tiskové konferenci, v ministerském křesle ho pak vystřídal Roman Prymula.

“Už dlouho na něj byl vyvíjen velký tlak, takže to asi tolik lidí nepřekvapilo,” okomentoval události bývalý ministr zdravotnictví a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Zároveň ale připustil, že načasování ho osobně poměrně zaskočilo.

Vojtěch podle Ludvíka nebyl špatným ministrem. “Přivedl dost mladých lidí a docela zapracovali na některých normách, bohužel se je ale nepodařilo realizovat v parlamentu,” rekapituluje působení mladšího kolegy.

Divoká personální politika

“Myslím, že někdy tam byla až divoká personální politika. Pokud vím, bylo ‘odejito’ třináct nebo patnáct šéfů velkých přímořízených organizací, a to z mého pohledu už bylo docela dost,” myslí si Ludvík. Nástup Prymuly je podle něj užitečná výměna za čerstvou krev.

“Prymula má proti němu obří výhodu, protože on pracoval v nemocnici, ve škole, na ministerstvu, má velké zkušenosti. Kdežto Adam Vojtěch přišel na ministerstvo trochu jako nepopsaný list a neměl moc, kde je nabrat. Tady je výhodou praxe,” je přesvědčen.

Prymula bude dobrý manažer

Od nového ministra si slibuje dobré manažerské schopnosti. “Roman Prymula bude bohužel hlavně covidovým ministrem. To je trošku škoda. Na druhou stranu já jsem nastupoval na ministerstvo také rok před volbami a vím, že to už je období, kdy se toho zase tolik legislativně měnit nedá, takže to je o manažerském řízení resortu. A v tom si myslím, že bude Roman Prymula dobrý a že mu to půjde,” uvedl pro Frekvenci 1 Ludvík, který v čele ministerstva zdravotnictví působil od prosince 2016 do prosince 2017 v Sobotkově vládě. Ředitel motolské nemocnice rovněž dodal, že FN Motol je na příliv pacientů kapacitně připravena.