Jozef Chovanec: Dostat se na mistrovství světa je velká věc, rozhodně tam nejedeme na výlet

Jozef Chovanec: Dostat se na mistrovství světa je velká věc, rozhodně tam nejedeme na výlet

Josef Chovanec: Zdroj: Frekvence 1

12. června 2026·Barbora Turková·Ondřej Kopa

Odstartovalo očekávané mistrovství světa ve fotbale a po dvaceti letech se na něj podívá i Česká republika. Hostem Press klubu byl proto bývalý elitní fotbalista Jozef Chovanec. Ondřej Kopa s ním řešil třeba to, jak velkou šanci mají naši fotbalisté.

Mexiko, USA a Kanada bude na fotbalové MS hostit rekordních 48 týmů. „Moc se těším, hlavně na to, že jsme po dvaceti letech účastníky. Pro fotbalisty je to vždycky svátek. Jsem trochu překvapen z reakcí tady u nás – na jednu stranu tam chceme být, ale pak nám chybí ta reklama, a to že by se společnost více propojila, aby tím žila. Kluci si to zaslouží, zapíší se do generace těch hráčů, kteří na MS byla,” myslí si účastník MS v roce 1990, který to v tu dobu dotáhl s týmem až do čtvrtfinále.

Česko v baráži porazilo Irsko a hlavně Dánsko. „Je tam hodně týmů a postupové klíče jsou lehčí, při nějakých konstelacích se dá postupovat ze třetího místa. Určitě tam nejedeme na výlet, myslím, že mužstvo je nabuzené a připravené. Jsou tam hráči, kteří už mají svůj věk a na příští MS už třeba nepojedou, takže to pro ně nebude jen výlet. Hrají proto, aby si splnili sen, že jsou z generace, která po dvaceti letech jede na MS,” říká Chovanec. Podle něj nám jde dovednostní soutěž penalt nám jde, ale s tím, co fotbalisté předvedli v baráži by to na postup nestačilo. Češi hráli s Koreou v Guadalajaře s Mexikem, o týden později v Atlantě na rovině a nakonec na slavném aztéckém stadionu s Mexikem. Podmínky jsou různé, ale sám Chovanec to za takový problém nepovažuje. „Nejdůležitější je, co nejrychleji odcestovat zpátky, aby tělu nedošlo, že je v takové výšce. Přeji kluků, aby to zvládli dobře a nemělo to na ně dopad třeba ze zdravotního hlediska.”

V minulosti jsme patřili mezi premianty v Evropě, pak nám svět podle Chovance trochu utekl. „Máme tady menší konkurenční prostředí, naši nejlepší hráči působí v zahraničí. V poslední době se to snažíme dohánět. Myslím, že talentů máme hodně, jsme schopni se připravit na turnaje takovou tou urputností, a když jdeme za hranici svých osobních výkonů, tak jsme schopni potrápit každého soupeře,” vysvětluje bývalý elitní fotbalista a upozorňuje, že je často je nutné, aby ustoupilo ego hráčů. „Myslím, že v tomhle máme dobrou kabinu, že tam nemáme nikoho přehnaného s velkým egem, ale jsou to kluci, co si uvědomují, že v kolektivnosti je síla.” Pro Chovance je hned několik týmů, kteří by mohli vyhrát. „Těším se, že uvidíme mužstva, která jsme nikdy neviděli – Curacao, Pobřeží Slonoviny, dlouho jsem neviděl Senagal, Alžír nebo Tunis. O Argentině máme povědomí, o Mexiku už ale méně. Těším se na Ekvádor, který ve své skupině neprohrál ani jeden zápas nebo na Brazílii,” říká v Press klubu Jozef Chovanec.

Co další řekl Jozef Chovanec v Press klubu? Dozvíte se zde 

 

🔥 Právě nejčtenější v kategorii Sport