Rodiče by měli žádat svá miminka o souhlas, než je přebalí, tvrdí expertka na sexualitu

Americká expertka na sexualitu Deanne Carson vzbudila vlnu pozdvižení, když prohlásila, že by se rodiče měli ptát svých miminek, jestli souhlasí s přebalováním. Podle ženy se tak děti naučí, že jejich souhlas s intimními aktivitami je důležitý.

Světová kampaň #MeToo, během níž ženy sdílely své zkušenosti se sexuálním obtěžováním nebo dokonce sexuálním násilím otevřela ve společnosti vášnivou debatu. Začalo se hodně mluvit o souhlasu a objevily se diskuse o tom, jak přesně má takový souhlas vypadat, v jakých situacích je nutný, nebo od kolika let je potřeba.

A právě otázce věku se rozhodla věnovat expertna na sexualitu, Američanka Deanne Carson. V televizi ABC totiž vyjádřila poměrně kontroverzní myšlenku. Podle ní bychom se totiž na souhlas s přebalováním plenek měli ptát již malých miminek!

“Pracujeme s dětmi již od 3 let věku, ale přáli bychom si, aby byly děti připravovány již od narození,” začala Carson na dotaz, o jakém věku dětí je vlastně řeč. Když její odpověď moderátorku v pořadu viditelně zaskočila, rozhodla se to expertka trochu rozvést.

“Jde o nastavení kultury souhlasu v jejich domovech. Mělo by to vypadat zhruba jako ‘Teď ti přebalím plínku, je to v pořádku?'” pokračuje žena. “Ovšem, že miminko neodpoví ‘Ano, mami, to je úžasné. Moc rád bych byl přebalený,’ ale když mu necháte prostor a pozorujete řeč jeho těla, navážete oční kontakt, dáte mu najevo, že jeho odpověď je důležitá,” uzavírá žena.

 

Galerie