Šestý smysl? Žena prý cítí emoce ostatních lidí

Pojem psychopat už dnes vstoupil do obecného povědomí a většina lidí tuší, že se pod ním skrývá osoba s omezeným nebo pozměněným prožíváním emocí. Jak ale vypadá opačný extrém? Právě o tom se rozhodla promluvit žena jménem Kathryn Pearson z velké Británie. Kromě svých vlastních pocitů prý dokáže cítit i emoce ostatních lidí. 

Zní to neuvěřitelně, ale právě s touhle schopností prý Kathryn Pearson (35) žije po celý svůj život. V přítomnosti dalších lidí údajně cítí jejich emoce, jako by byly její vlastní. Pokud se pohybuje ve větší společnosti lidí, skončí velmi unavená a psychicky vyždímaná. V takovém případě prý nedovede ve shluku emocí rozlišit, které jsou její vlastní, a které cizí.

Že je odlišná a cítí něco, co není pro ostatní normální, si prý uvědomila na vysoké škole. “Cítila jsem se divně kolem tolika přátel najednou. Nedokázala jsem oddělit své pocity od těch jejich. Pokud byl někdo rozrušený kvůli svému příteli, cítila jsem intenzivní úzkost. Pokud měl někdo kocovinu, byla jsem otupělá a popletená. Pokud někdo další zažíval euforii z výsledků zkoušky, cítila jsem to taky. Bylo to ohromně vyčerpávající a po společenských událostech jsem potřebovala opravdu hodně odpočinku,” popsala žena listu Daily Mail.

Po vysoké pak začala pracovat jako učitelka a brzy zjistila, že toto povolání pro ni není tou nejlepší volbou. Cítila totiž rovněž pocity svých žáků a ostatních učitelů a nakonec byla pravidelně tak vyčerpaná, že chodila spát již po osmé hodině večer.

“Přišla jsem do sborovny a okamžitě jsem cítila tamní náladu. Pokud tam byl někdo vystresovaný nebo naštvaný, byla jsem taky,” vzpomíná.

Zní vám to jako nesmysl? Jisté je, že pravdu o tom, co a jak cítí, zná jen žena sama. Podle vědců však podobní lidé skutečně existují. A existuje pro ně dokonce i odborný termín – empat nebo empatka. Tito extrémně citliví lidé často prožívají tzv. synestezii, neboli spojení několika smyslů. Jakkoli nám to může znít zvláštně, dokážou pak například slyšet barvy, vidět zvuky nebo cítit chuť jednotlivých slov.

O těchto schopnostech přitom existují i vědecké důkazy. Scany mozku dotyčných lidí ukazují, že bílá hmota, která propojuje různá centra, je u nich organizována odlišně, než u většiny populace.

Vědci se nyní zabývají i jevem, který popisuje Kathryn Pearson. Ukazuje se, že by nemusela být se svými unikátními prožitky sama. Určitá forma synestezie má totiž způsobovat právě schopnost cítit emoce, fyzické prožitky i bolest ostatních lidí.

“Pro některé lidi to může být zkrátka příliš. Jedna žena, kterou znám, začala žít naprosto samotářsky. Odmítá dokonce vyjít z domu. Je pro ni těžké být i s její rodinou během společného jídla,” uvedla psycholožka Natalie Bowling.

Navzdory negativním stránkám si však Kathryn Pearson na svém daru našla i pozitiva. “Přestala jsem učit v normální škole a nyní vyučuji jógu pro náctileté,” svěřila se. “Vejdu do místnosti a okamžitě poznám, co od lekce lidé potřebují. Nemá smysl lámat to přes koleno, pokud to, co člověk opravdu potřebuje, je prostá relaxace. Mám štěstí, že se na tyto emoce dokážu rychle napojit,” uvedla.

Galerie