Dámský klub se ptá: Slavíte MDŽ?

Mezinárodní den žen připadá každoročně na 8. březen. Pánové, už v neděli můžete obdarovat květinou svoji milou, manželku, matku, sestru či kamarádku! Jak to momentálně u nás s oslavami MDŽ vypadá, zjišťujeme v dnešním Dámském klubu na Frekvenci 1.

… žádný svátek bývalého režimu! 

Někdo si spojuje MDŽ s minulým režimem a obligátním karafiátem.To je ale hluboký omyl. Bohužel, pomačkané květiny a restaurace plné “můžů, bujaře slavících MDŽ” k minulosti prostě patřily.  Tento den má ale daleko hlubší historii. Je to mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Švadleny tehdy bojovaly za zlepšení životních podmínek. Poprvé se slavil v únoru roku 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. V roce 1911 se rozšířil do dalších států světa a mezi jeho cíle patřilo volební právo žen.

Slavit či neslavit… toť otázka! 

V Čechách je spousta mužů, kteří “svým” ženám  na MDŽ tradičně kupují květiny.  Pokud tím vykouzlíte své ženě úsměv na tváři, splnilo to svůj účel. Květinu ale můžete věnovat své drahé při jakékoliv příležistosti nebo prostě jen tak, kykoliv jako projev vaší lásky, oddanosti a pocitu štěstí, kterým vás dotyčná naplňuje. Zkrátka k tomu, abychom si dávali dárky nepotřebujeme kalendářem stanovený datum, na druhou stranu, proč ho nevyužít? 

Zeptali jsme se i moderátorek Dámského klubu: slavíte MDŽ?

Markéta: „Já MDŽ neslavím a vlastně nikdy jsem neslavila. Jako dítě jsem máme nosila kytičku, teď jí kytku dávám, kdykoli mám chuť.“

Aneta: „Ano, slavím MDŽ, páč kromě Vánoc, Velikonoc a maminčin narozeniny je to jediné období v roce, kdy mi Bůh z nebe posílá svatou trpělivost a já bez řečí a odmlouvání snesu jakékoliv matčino kritizování.“ 

A jak jste na tom se slavením MDŽ vy? Čekáme na vaše názory už dnes mezi 16. a 17. hodinou na Frekvenci 1.