Napít se z potůčku za 800 korun? USA se šíří bizarní trend, lidé kupují nefiltrovanou vodu

Jak už bývá zvykem, trendů z USA se postupně chytá celý svět. Nejnovější výkřik společnosti „raw voda“ navádí lidi k tomu, aby pili nefiltrovanou a nezpracovanou vodu. Zkrátka přímo z přírody. Odborníci ale varují, že si můžou lidé zahrávat s vlastním zdravím.

Příznivci „surové vody“ pijí vodu, která pochází přímo z přírody. Ta by pochopitelně neměla obsahovat chemikálie, jakou je například chlor. V USA hned vzniklo několik firem, které tuto vodu nabízí. Jejich byznys model míří na lidi, kteří pochybují o procesu zpracování a čištění vody.

„Přirozené probiotikum,“ hlásá jedna z nově vzniklých firem. Té o zdraví možná nejde, protože prodává desetilitrovou láhev za 36,99 dolaru (v přepočtu necelých 800 korun), jak uvádí deník New York Times. Zakladatel firmy Mukhande Singh jako mnoho dalších nadšenců do zdravého životního stylu věří, že je klasická kohoutková voda otrávená. „Pijete z vodovodu? To můžete rovnou pít vodu ze záchodu s antikoncepčními látkami,“ tvrdí.

Nad tímto novým trendem však odborníci kroutí hlavou. To, proti čemu se staví příznivci surové vody, jsou důležitá opatření, tvrdí expert. V raw vodě se totiž mohou objevovat bakterie, viry a paraziti, kteří mohou ohrozit lidské zdraví.

Odborníci sice souhlasí, že raw voda může obsahovat celou řadu minerálů, ale dodávají, že potřebné minerály se dají získat prostřednictvím zdravého stravování. „Surová voda sice obsahuje jen vodík, ale musí být čistá,“ tvrdí Michelle Franclová, šéfka oddělení chemie na Bryn Mawr College v Pensylvánii.

Úprava vody je klíčová pro odstranění škodlivých bakterií, kterými jsou  Salmonella či Giardia, což je parazit, který způsobuje průjmová onemocnění zvané giardiáza.

Je také nutné podotknout, že dospělý člověk by měl vypít něco kolem dvou až tří litrů vody denně. Raw voda je v USA o dost dražší než voda kohoutková. Za tento nový trend byste si museli pěkně připlatit nebo klečet u lesního pramínku půl dne, abyste tak splnili doporučenou denní dávku.

#huntandgather #livewater

A post shared by Līve Water (@livespringwater) on