Chrápe – nemůžu spát!

13. října 2014·Večer·Redakce
V mládí spolu usínáme v obětí, bok po boku a tak spíme až do rána. Než se mu přehoupla padesátka a začal nám do ucha zařezávat jak motorová pila. Přišly bezesné noci a od jeho chrápání se třesou zdi.

Proč chrápeme?

Podle doktora Jana Kastnera je chrápání způsobeno vibrací měkkých tkání hltanu. Ve spánku dochází k povolení napětí svalů měkkého patra, které se rozkmitá a při dýchání vytváří onen nelibý zvuk.

Kdo víc chrápe?

Chrápání trápí zhruba 40% mužské populace. Postihuje i dámy, nejčastěji až po menopauze. Chrápání často trápí jedince s nadváhou nebo ty, kteří nadměrně pijí alkohol.

Co dělat proti chrápání

1. zvlhčit vzduchu v ložnici – suchý vzduch může být spouštěčem chrápání.

2. vyzkoušet protichrápací cviky –  vyplazování jazyka a jazykolamy

3. pod hlavou dva a ž tři  polštáře

4. pít bylinkové čaje – máta, ostropestřec a dobromysl

5. laserová operace – dvacetiminutový ambulantní zákrok ( zbaví chrápání)

Jakou mají zkušenost s chrápáním moderátorky Dámského klubu?

Markéta: „Naučila jsem se tento zvuk zcela ignorovat. Mám totiž chrápající labradorku. Nějaký problém v čenichu způsobuje, že kdykoli spí, spí nahlas jak starý a ještě opilý muž. První dva roky jsem kolem ní poletovala a mlaskala  dopoledne, mlaskala odpoledne, mlaskala i v noci. Je totiž slyšet i přes dveře. A pak jsem se unavila a chrápání v hlavě vypla.“

Aneta: „ Ve své podstatě mi chrápání, jako takové nevadí. Když usnu, nevzbudí mě. Ale než usnu, otáčím s  Princem na různé strany, aby přestal chrápat.“

Na vaše názory se těšíme už dnes mezi 16:00-17:00 na Frekvenci 1.

Další epizody pořadu Večer

Doporučujeme