Ideální partner? 6 vlastností, díky kterým s ním vydržíte celý život

23. října 2016·Večer·Redakce
Protiklady se prý přitahují, ale přesto je žádoucí, abyste měli s partnerem několik společných zájmů. Takže pokud se ptáte, zda má váš vztah naději na dlouhé trvání, zamyslete se nad několika otázkami.

Společná radost z koníčků je obohacující

Začátky každého vztahu jsou plné svádění a touhy ukázat se v co nejlepším světle. Časem ale přirozenost převáží a tak je fajn mít alespoň některé společné koníčky. “Moje žena a já moc rádi vaříme. Každou neděli máme rituál, kdy společně vaříme složitá jídla. Jsou to pro nás skutečné chvíle uvolnění,” říká čtyřiapadesátiletý architekt Henri.

Umíte se společně zasmát

Jestliže dokážete každodenní nepříjemnosti oddramatizovat a přistupovat k nim s nadhledem, svědčí to o dobrém zdraví páru. “Smích vytváří intimní ovzduší,” říká psychiatrička Marie-Claude Gavardová. “Uvolníte se tak a hned se napojíte na toho druhého,” citoval ji francouzský týdeník L´Express.

Není třeba trávit veškerý čas spolu

V partnerském vztahu jsou také důležité chvíle, kdy si oba od sebe odpočinou. Svobodu každého je třeba respektovat, bez žárlivosti a bez pocitů nějaké citové ztráty. Kdybyste trávili všechen čas jen spolu, nakonec byste si neměli co říct.

Komunikace, komunikace, komunikace

Vzájemný dialog ne vždy dokáže zabránit občasným neshodám a živějším střetům názorů. Přesto je lépe vyzkoušet nenásilnou komunikaci, než se obrnit mlčením nebo se vyčerpávat výlevy hněvu. “Jde o to rozebrat důvod konfliktu a hledat řešení bez pocitu hněvu nebo ublíženosti,” vysvětluje psycholožka.

Dotýkáte se jeden druhého dostatečně?

Ať náš vztah trvá několik týdnů nebo několik let, vždy je důležitá vzájemná fyzická blízkost. Dotýkáme-li se toho druhého, svědčí to o tom, že ho stále máme rádi a že po něm toužíme. Během času doznávají vztahy vzestupy i pády, ale to neznamená, že je vztah mrtvý. Ale pokud se přestáváte objímat či držet za ruku, ukazuje to na pravděpodobnou nefunkčnost vztahu.

Hledět do budoucnosti společně

Není nutné společně plánovat dalších 40 let. Jestliže si každý představuje budoucnost po svém, ale oba mají stejný názor na to hlavní, je to lepší. Když se názory příliš rozcházejí a plány do budoucna jsou vzájemně neslučitelné, má vztah malou naději na přežití. “Ve vztahu je nemyslitelné, aby se jeden obětoval představám toho druhého,” uzavírá psychiatrička Gavardová.

Další epizody pořadu Večer

Doporučujeme