Vědci: Proč se nám zdají erotické sny a jak si je vykládat?

Podle francouzského statistického úřadu INSEE přiznává 80 procent mužů a 70 procent žen, že se jim zdají erotické sny. Mají nějaký význam? A pokud ano, jak si je vykládat?

Erotické sny ne vždy znamenají to, co se nám zdánlivě snaží říci. A naopak některé sny bez sexuální dimenze v sobě nesou erotické poselství. Třeba ty sny, v nichž létáme. “To může být spojováno s fantazií, ale také s touhou se s někým pomilovat. Sny přicházejí zastřené, zřídka je můžeme brát doslova,” tvrdí psychoanalytička Sophie Cadalenová.

Prvním příkladem běžného erotického snu je milostné objetí, při němž nedochází k sexuálnímu aktu, je však provázeno silným pocitem touhy. A většinou nás překvapí, že k objetí nedošlo s oficiálním partnerem. Má to znamenat, že si tajně přejeme být nevěrní? Ne nutně. Spíše jde o proces soustředění se na sebe samého. 

Ostatně pokud se nám zdá o tom, že nás partner podvádí, nevytýkejme mu nevěru. Může to znamenat, že sami sebe klameme, že máme nedostatek sebedůvěry. Jestliže sníme o bývalém partnerovi, jde o jistou zmatenost – směšujeme osobu z minulosti se současným partnerem. Může to být i známka toho, že se ten nový poněkud příliš podobá bývalému… 

Jiným případem je sen, který končí orgasmem. Zřejmě si ve snu kompenzujeme sexualitu, která není ve skutečnosti dost na výši. “Může však jít o vyjádření touhy, která nemusí být sexuálního charakteru. O touhu změnit zaměstnání, žít jinak,” tvrdí Cadalenová.

?>