Herečka ze Zoufalých manželek se přiznala k největšímu podvodu v dějinách amerických vysokých škol

14. května 2019·Celebrity·Lukáš Vaněk

Zdroj: Shutterstock

Americká herečka Felicity Huffman, známá ze seriálu Zoufalé manželky, se v pondělí před federálním soudem přiznala k účasti na podvádění u přijímacích zkoušek na prestižní univerzity. Šestapadesátiletá herečka byly zadržena spolu s desítkami dalších zámožných rodičů či trenérů, kteří jsou do skandálu také zapleteni. Rozsudek má být vynesen 13. září. Prokuratura uvedla, že bude pro Huffmanovou požadovat čtyři měsíce vězení.

Huffman čelí obvinění, že zaplatila úplatek ve výši 15 000 dolarů (asi 344 000 korun), aby pomohla své nejstarší dceři projít přes vstupní testy. Podle agentury AP se omluvila a řekla, že přijme důsledky svých činů.

Huffman se k podvodu, který média označují za největší v dějinách amerických vysokých škol, formálně doznala vyšetřovatelům už v dubnu. Podobným obviněním čelí 50 lidí. Rodiče údajně zaplatili dohromady 25 milionů dolarů (zhruba 573,5 milionu korun) učitelům, kteří měli zajistit, aby se uchazeči dostali na univerzity, jako jsou Yaleská, Georgetownská nebo Jihokalifornská univerzita.

Huffman v pondělí přes soudem podle světových agentur stála se sepnutýma rukama a odpověděla “Ano, vaše ctihodnosti” na otázku, zda rozumí obviněním.

Ústřední postavou systému podvodů je podle prokuratury William “Rick” Singer se svou společností Edge College & Career Network. Singer se k obvinění už dříve přiznal, a to včetně vydírání, praní špinavých peněz a bránění spravedlnosti. Hrozí mu až 65 let vězení a souzen má být v červnu.

Dokumenty uvádějí dva typy podvodů. Falšování přijímacích testů uchazečů a vytváření falešných podkladů pro získání sportovních stipendií. Někteří rodiče využili podle vyšetřovatelů obě varianty.

Zdroj: ČTK

Celebrity - další články