Čistí se uši opravdu nejlépe samy? Jak na to, abychom si přehnanou péčí neublížili

Ušní maz má za úkol chránit vnitřní zvukovod a bránit možné infekci. Navíc se právě díky nahromaděnému mazu udržuje v uchu potřebná vlhkost. Je nutné snažit se uši pravidelně čistit?

Nejde o znak špatné hygieny, přesto nás svádí k tomu, abychom se ho zbavovali. Ušní maz není třeba čistit tak vehementně, jak si většina z nás myslí. Podle odborníků se opravdu obejdeme bez vatových tyčinek, ale pokud pro lepší pocit chcete uším přece jen dopřát “úklid”, buďte velmi opatrní.

Jak ušní maz vzniká?

Jde o směs produktů kožních žláz a odumřelých buněk kůže a prachu. Jeho existence nás svádí k vyčištění zvlášť po koupeli, kdy je nám navíc vlhké prostředí v uchu nepříjemné. Pozor ale, abychom nebyli až moc důkladní, to našim uším rozhodně nesvědčí. Ucho je orgán samočistící a díky dennímu pohybu čelistí se maz přirozeně dostává směrem ven.

Jemně a šetrně

Pozor na to, abychom si při použití vatových tyčinek nezpůsobili více škody a bolesti než užitku. Můžeme totiž maz dostat hlouběji, ucho se pak ucpává a dochází k tvorbě mazové zátky, která má za následek zalehnutí uší, nedoslýchavost nebo podrážděný a suchý zvukovod. Tento proces může vést až k zánětům a lékaři se shodují, že je lepší nečistit uši vůbec. Máte-li pocit, že si uši zkrátka musíte čistit, buďte jemní a opatrní – jen lehce tyčinkou přejíždějte vnější část, rozhodně ji nezasouvejte hluboko do zvukovodu.

Spreje a kapky

Přípravků, které rozpouští ušní maz, je dnes již na trhu nespočet. Není ale dobré používat je moc často, natož denně, jsou určené spíše k vyřešení problému zalehlého ucha.

TIP: Do ucha můžete kápnout velmi malé množství glycerinu nebo dětského oleje, pokud máte dojem, že je ušního mazu přemíra. Ten se tímto uvolní, aniž byste zvukovod poranili ostrým předmětem či štětičkou.