FOTO DNE: Obnažená modelka na posvátné hoře pobouřila věřící!

Modelka časopisu Playboy vystoupala na posvátnou horu a nechala se nad mraky, na samém vrcholu, vyfotografovat s odhaleným pozadím. Snímek posléze umístila na instagram. Její čin patrně potěšil 300.000 lidí, co její účet sledují, ale o poznání méně se z něj radovala místní maorská komunita, pro niž je vyhaslá sopka posvátným místem.

Novozélandskou modelku Jaylene Cookovou na vrcholku novozélandského vulkánu Mount Taranaki vyfotografoval před několika dny během společné cesty její partner. Když se Cooková dozvěděla, že zveřejnění fotografie vyvolalo pobouření, bránila se tím, že si před cestou vše ověřovala a vyobrazení nepokládala za urážlivé. Modelka zřejmě jen sledovala současnou módní vlnu na internetu: turisté si pořizují obrázky u památek po celém světě právě s odhaleným pozadím. O protestu domorodých Maorů dnes informoval zpravodajský server BBC.

“Je to stejné, jako by se někdo vydal do chrámu svatého Petra a nechal se v něm vyfotografovat nahý,” řekl BBC mluvčí místního maorského kmene Dennis Ngawhare. “Je to posvátné místo a něco takového je zkrátka velmi nevhodné,” dodal. Místní Maoři horu považují za pohřebiště svých kmenových předků a jako svého předka vnímají i sám vulkán. Tradičně se za nepatřičnou považuje už sama cesta na vrchol a Maorové ji vykonávají jen zřídka z obřadních důvodů.

He spoils me every day! @thejoshshaw – you are amazing ☺️⛵️?❤️?????

Příspěvek sdílený Jaylene Cook (@jaylenecook_),

Není to poprvé, co Maorové svou posvátnou horu brání. Už dříve rozhořčili maorskou komunitu turisté, kteří na vulkánu grilovali. Další na hoře pro změnu zanechali graffiti. V roce 2003 protestovali jejich náčelníci proti natáčení filmu s Tomem Cruisem Poslední samuraj. Produkční společnost Samurai Pictures si tehdy pro snímek vybrala oblast kolem města New Plymouth zvláště proto, že spící sopka Mount Taranaki svým vzhledem připomíná japonskou horu Fudži. Film se nakonec v této lokaci točil.

Zdroj: ČTK