Kde se turisté nejvíce bojí kriminality? Praha se objevila v žebříčku nechvalně známých měst

Kde se turisté nejvíce obávají kriminality? Ano, existují nechvalně proslulá města, jako je venezuelský Caracas nebo jihoafrické Kapské Město, kam ale zase tolik turistů nejezdí, napsal novozélandský zpravodajský server Stuff.co.nz. A pak jsou místa, která turisty přitahují - a s nimi i zloděje. Z evropských měst to prý platí především pro Řím, Londýn, Barcelonu či Prahu.

Zatímco ve většině světa klesá násilná kriminalita, která se například ve Spojených státech od 90. let snížila o 32 procent (a v největších městech dokonce o 64), o to větší pozor je třeba si na některých místech dávat na drobnou kriminalitu, především krádeže.

Na špici pomyslného žebříčku se ocitlo vietnamské Ho Či Minovo Město, kde zloději používají originální způsob – kabelky a batohy přehozené přes rameno nic netušících turistů kradou za jízdy na malé motorce či skútru. Dobrou zprávou je, že obvykle chtějí jen hotovost – batoh s veškerým ostatním obsahem včetně chytrých telefonů pak končí na nejbližší policejní stanici, kde se dá s trochou štěstí najít.

S tím se v Evropě počítat nedá; pokud je v ukradené tašce laptop, často ještě během noci putuje do zahraničí, kde mu vymažou paměť a obratem ruky ho prodají. Například v Londýně není člověk v bezpečí před zloději v laciné restauraci ani v Ritzu. Ovšem mezi nejrizikovější místa patří Stratford v oblasti někdejší olympijské vesnice a obří nákupní středisko Westfield na Shepherd’s Bush.

Obyvatelé Říma tvrdí, že jejich pověst italské metropole kriminality je nezasloužená – v Itálii je mnoho podstatně horších míst, například Neapol. Ovšem Řím je proslulý specifickou sortou kriminality – kapsářstvím. V přepočtu na počet obyvatel je ale nejhorším místem Vatikán, kam se stahují kapesní zloději, aby turistům odlehčili o peněženky. Je s podivem, že se nebojí božího hněvu.

V Praze najdete spoustu nápisů: “Pozor na kapsáře”, i varování před vykradením aut: “Nenechávejte cennosti na sedadle.” Například loni se v hlavním městě odehrála více než polovina kapesních krádeží z celého Česka. Místní kapsářské gangy, které mnohdy pocházejí z různých zemí, používají vynalézavé způsoby, jak oběť rozptýlit, včetně dětí s nevinnými obličejíky. Magnetem pro kapesní krádeže jsou oblasti Václavského a Staroměstského náměstí, píše novozélandský server.

Navzdory výše uvedenému se podle serveru stále vyplatí tato (i jiná) místa navštívit. Jen je třeba přijmout tolik předběžných opatření, jak je možné: v první řadě se oblékejte jako místní, ne jako turista. Uzavřete cestovní pojištění. Na veřejnosti nevytahujte peněženku, a pokud musíte nosit kabelku, držte ji těsně u těla. Obzvlášť opatrní buďte v přeplněných vlacích, autobusech a metru. Zapište si číslo IMEI svého telefonu a sériové číslo laptopu. I když se policii nepodaří nic vypátrat, krádež je třeba nahlásit. A pokud v některých zemích, jako je Francie či Česko, musí s sebou turisté neustále nosit pas, pak jeho fotokopie pasu uložená v hotelu pomůže při vydání náhradního cestovního dokladu v případě krádeže.

Zdroj: ČTK