Český film Šarlatán má šanci na Oscara: »Je tam několik velmi silných filmů a ten náš je takový komorní,« říká režisérka

10. února 2021·Koktejl·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Film Šarlatán (Foto: Marlene Film Production)

Český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové se dostal do užšího výběru 15 filmů, které se uchází o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film. Mezi "semifinalisty" se naopak nedostal slovenský snímek Zpráva, na němž se také podíleli čeští tvůrci. Hollandová ČTK řekla, že postup trochu čekala, ale i tak byla nervózní.

Americká filmová akademie zveřejnila užší seznamy uchazečů o nejprestižnější filmové ocenění v devíti kategoriích v noci na středu. Do užšího seznamu v kategorii mezinárodní hraný film postoupilo 15 filmů, a ne deset jako v minulých letech.

“Upřímně řečeno jsem to trošku čekala, protože jsme všude byli zmiňovaní mezi filmy, které mají šanci. To bylo znamení, že máme naději. Ale pochopitelně občas to takhle nefunguje, takže jsme byli nervózní. Když s ničím nepočítáte, tak můžete mít jenom dobrou zprávu. A když s něčím počítáte, a ono se to nepodaří, tak je to zklamání,” řekla dnes po půlnoci Hollandová ČTK. “Měla jsem hodně ohlasů od členů Americké filmové akademie, že se jim film opravdu líbí,”dodala polská absolventka pražské FAMU.

 

Film Šarlatán, režisérka Agnieszka Hollandová a herec Ivan Trojan (Foto: Marlene Film Production)

 

Konkurence je obrovská

Do 93. ročníku udělování Oscarů přihlásilo své filmy 93 zemí. Českému počinu budou v klání o sošku pozlaceného plešouna konkurovat například filmová díla z Francie, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Norska, Dánska a Ruska, ale také z neevropských zemí jako Chile, Guatemala, Írán, Mexiko nebo Tunisko.

“Budu ráda, když se teď dostaneme do té nejužší společnosti pěti nominovaných, což je tento rok velmi těžké,” ví polská režisérka Šarlatána. “Vidím tam dva favority, takže to bude těžké a s celkovým vítězstvím a Oscarem spíše nepočítám. Je tam několik skutečně velmi silných filmů a ten náš je takový komorní,” přemítá Hollandová.

Drama Šarlatán vzniklo podle scénáře Marka Epsteina a sleduje život léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který léčil statisíce lidí, byl ale perzekvován nacisty i komunisty.

Postup do užšího kola se dozvíme až v březnu

Z nynějšího výběru se bude nakonec o Oscara ucházet pět nominovaných filmů. Postupující budou oznámeni 15. března. Vítězové pak budou vyhlášeni na slavnostním udělování Oscarů v neděli 25. dubna.

Do užšího výběru nominací na Oscary v kategorii mezinárodní hraný film už loni Americká filmová akademie vybrala i koprodukční drama Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula. Česko loni uspělo také v kategorii krátký animovaný film, kde byl do užšího výběru zařazen krátkometrážní snímek Dcera studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Darji Kaščejevové.

Koktejl - další články