Dívka z koncentračního tábora a voják, který ji zachránil, oslavili 70 let společného života

Když třiadvacetiletý John Mackay v roce 1944 zachránil dvacetiletou Edith Steinerovou z Osvětimi, ani netušil, že by spolu mohli strávit zbytek života. A přesto se to stalo.

John kdysi utekl z italského válečného tábora v Tobruku v Libyi, a poté byl součástí skotského komanda, které osvobodilo Edith a mnoho dalších z každodenních hrůz koncentračního tábora, v němž byl v tu dobu i “Anděl smrti” Josef Mengele.

Edith, která se narodila v Maďarsku, přišla během holocaustu o 39 členů své rodiny. Přežila pouze ona a její matka. Když oslavovali osvobození, požádal John Edith o tanec, který byl začátkem dlouhého milostného příběhu, jenž trval přes 70 let.

Vzali se 17. července 1946 po návratu do Skotska. A začali společně provozovat hotel. Měli spolu dvě děti – chlapce a dívku. Jejich vztah se dostal do tisku letos, kdy spolu letos oslavili sedmdesátého prvního Valentýna. Za pár dní by oslavili i 71 let společného manželského života, ale bohužel Edith tři týdny před jejich výročím svatby zemřela. I tak je to ale příběh, který dojímá tisíce lidí po celém světě.

Galerie