Jak vypadal Bach nebo dívka, kterou snědli sousedé? Prohlédněte si práci vědců

Jak ve skutečnosti vypadaly velké osobnosti naší historie, nebo naopak úplně neznámí lidé, kteří žili před stovkami let? Díky vědcům to dnes víme. Forenzní antropologové, archeologové a týmy těch nejlepších odborníků umí k životu přivést mrtvé, kteří chodili po naší planetě v době Francouzské revoluce i neolitu. Podívejte se na jejich práci!

Do nedávna ještě platilo, že tváře mrtvých byly v průběhu několika let zapomenuty. Před vynálezem fotografie po zesnulých zůstávaly jen nepřesné portréty, sochy, nebo – častěji – vůbec nic. V teoriích, jak asi vypadali velikáni historie nebo tisíce jejich poddaných jsme se tak museli spokojit s velkou dávkou představivosti.

Naši vědci však už dnes umí téměř zázraky a zrekonstruovat tvář dávno mrtvých je jedním z nich. Můžeme tak díky nim nahlédnout do obličeje Marie Stuartovny, Maximiliena Robespierra nebo Johanna Sebastiana Bacha.

A prohlédnout si můžeme i rysy zapomenutých lidí, o kterých víme jen velmi málo. Například mladičké dívky, která padla za oběť zoufalému kanibalismu během hladomoru v roce 1609. Podívejte se sami!

Galerie