Muž vyrobil zařízení, které rozpozná tvář jeho kočky: Když chce domů, dostane upozornění

Kočky jsou jediná zvířata, která necháváme, aby si chodila, kam chtějí. Mohou s námi trávit čas uvnitř a když uznají za vhodné, odskočí si ven za dobrodružstvím. Často nás pak pozorují zpoza oken a čekají, až je pustíme zpátky domů. Nizozemský vývojář se rozhodl, že aby jeho kocour nemusel venku mrznout, sestrojí zařízení, které rozpozná jeho mazlíčka a pošle mu na mobil upozornění. Unikátní technologii teď zpřístupnil všem.

Řada chovatelů koček nechává své chlupaté miláčky, aby se svobodně pohybovali po okolí. Někteří namontovali na své dveře kočičí dvířka, jiní čekají, až jejich kočka zaklepe packou na dveře nebo na okno. Tenhle technik se ovšem rozhodl, že k řešení problému využije své vzdělání.

Nizozemský technik a vývojář Arkaitz Garro, pracující pro WeTransfer, strávil sestrojováním unikátního zařízení jen několik hodin. Stroj obsahuje kameru, čidlo pro zachycení pohybu a další pro rozpoznávání obličeje. Umělá inteligence pak pozná tvář jeho kočky a pošle majiteli na mobil upozornění, že číča sedí přede dveřmi.

“Viděli jsme s manželkou před pár lety kočku z našeho zadního balkónu a nevěděli jsme, jestli je toulavá, nebo někomu patří. Nejdřív jsme se s ní skamarádili a vyvěsili jsme obrázky po celém sousedství, abychom zjistili, jestli nemá majitele,” popsal Garro pro Business Insider.

“Zjistili jsme, že má majitele, který bydlí o několik domů vedle. Nevadilo mu, že se s námi o kocoura ‘podělí’, takže ten teď má dvě rodiny, které se o něj starají. Vytvořil si rozvrh, na základě kterého chodí v určité časy k nám,” pokračoval Garro. “Chtěli jsme být upozornění, když je poblíž, abychom mu mohli otevřít dveře, protože nemáme kočičí dvířka,” vysvětlil chovatel.

Na základě nahraných obrázků se umělá inteligence naučila rozpoznávat konkrétně jen černobílého kocoura jménem Bobis, a tak nebude chovatelův telefon zavalený zprávami kvůli veverkám a kočkám ze sousedství. “Když čidlo zaznamená pohyb, pošle obrázek softwaru na rozpoznání obličeje. Ten ho zkontroluje v porovnání s obrázky Bobise, které má k dispozici,” řekl Garro.

Když je software spokojený, pošle upozornění majitelovu telefonu.  Technologii, kterou použil, zveřejnil Garro na internetu, aby si každý, kdo bude chtít, mohl zařízení sestrojit také. “Systém je úspěšný téměř na sto procent, když se kočka dívá přímo do kamery,” pochlubil se vývojář.

Galerie