Máte husí kůži při poslechu hudby? Váš mozek je výjimečný, potvrzuje studie

Mrazí vás někdy při poslechu té jedné konkrétní skladby? Třeba když se Whitney Houston vyhoupne do výšin v nesmrtelné I Will Always Love You? Možná to znamená, že váš mozek je jiný, než všech ostatních!

Příznaky jako husí kůže či knedlík v krku jsou během poslouchání hudby docela raritou. Matthew Sachs, bývalý student na Harvardu, vedl v uplynulém roce studii s jedinci, které z určitých skladeb mrazí, aby vypozoroval, jak je tento pocit vyvolán.

Studie zahrnovala 20 studentů, z nichž 10 přiznalo, že zažívají zmíněné pocity související s poslechem, a 10 tvrdilo, že je nezažívají vůbec. Sachs poté provedl scan jejich mozků.

Objevil, že ti, kteří nemají problém navázat emocionální pouto s hudbou, mají mozkovou strukturu, která se zcela liší od ostatních. Jejich mozky mají hustší uskupení vláken, které propojuje primární sluchovou kůru a oblasti, které zpracovávají emoce.

Pokud máte z určitých písní husí kůži, prožíváte vše v životě procítěněji. Vědci doufají, že právě tato studie by mohla být jedním z vodítek k úspěšnějším terapiím.

“Následkem deprese jsou lidé neschopni zažívat radost ze všedních věcí. Za pomoci hudby by mohli s terapeutem prozkoumávat pocity a nálady efektivněji,” říká Matthew Sachs.