Pořádně se naštvěte, budete pak mnohem šťastnější, tvrdí nová studie

Nikdo není fanouškem bolestivých či nepříjemných zážitků. Ukazuje se ale, že možná právě tyto emoce jsou zapotřebí k tomu, abychom se cítili doopravdy šťastní. Tvrdí to alespoň nová studie experimentální psychologie.

Štěstí neznamená jen cítit se neustále dobře, ale také prožívat emoce, které jsou hodnotné a bez nichž se neobejdeme. Mezi ně se řadí právě i zlost či dokonce nenávist za předpokladu, že to jsou pocity, které potřebujeme v dané chvíli zažít. “Všechny emoce jsou v určitém kontextu pozitivní stejně jako mohou být všechny negativní. Nezáleží na tom, zda jsou příjemné či ne,” uvádí vědkyně Maya Tamirová.

Během výzkumu vedla Tamirová se svým týmem rozhovory s více než 2 tisíci student po celém světě. Ptali se jich na každodenní pocity a na pocity, které si přejí zažít. Odpovídali také na otázky týkající se deprese a spokojenosti se životem.

“Co má studie ukázala je, že šťastnější lidé zažívají emoce, které zažívat chtějí. To znamená, že pokud jsem člověkem, který chce v dané chvíli zažívat vztek, budu šťastnější, když se naštvu,” řekla Tamirová. Klíčem k pocitu spokojenosti je cítit se tak, jak se cítit chceme, ať už se jedná o dobrou či špatnou náladu.